"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 9 (63), Wrzesień '94


II JELENIOGÓRSKIE SPOTKANIA EKOLOGICZNE

10-12.6.94 odbyły się II Jeleniogórskie Spotkania Ekologiczne.
Bogaty i interesujący program rozpoczął się koncertem Agaty Jałyńskiej.
Następnie dr Konrad Waloszczyk z Katedry Filozofii Ekologicznej Politechniki Łódzkiej wprowadził do dyskusji pt. "Ekofilozofia jako forma duchowości" a mgr Janusz Reichel dał wykład-koncert "Filozofia ekologiczna jako forma życia". W dyskusji uczestniczyli też: dr Marek Bonenberg i mgr Jagoda Kulasiewicz oraz mgr Jacek Jakubowski - goście profesora Tyburcjusza Tyblewskiego.
Po południu prof. Tadeusz Borys poprowadził dyskusję nt. Agendy 21 w gminach. Uczestniczyli w niej przedstawiciele gmin województwa jeleniogórskiego prezentujący swe dokonania na polu ekologii oraz prof. Kazimierz Górka, mgr inż. Jacek Jakubiec i in.
Równolegle w Urzędzie Wojewódzkim odbywało się seminarium "Uwarunkowania ekologiczne budowy autostrad w Polsce".
Dzień ten zakończył się, podobnie jak się rozpoczął, tzn. koncertem Agaty Jałyńskiej, której pomagał tym razem Janusz Reichel.
Drugi dzień to wyjazd do Świeradowa, gdzie właśnie kończyły się tygodniowe warsztaty edukacji ekologicznej dla dzieci pt. "Naturamy'94 - stół mądrości". Była to okazja do niezwykłych przeżyć i... niekonwencjonalnych zachowań. Trzeba było widzieć dorosłych, często utytułowanych naukowców, wespół z dziećmi malujących twarze na biało, rysujących na niewypalonych cegłach swe znaki zodiaku, trzymających w zębach sznurki - pępowiny - splatające się w pajęczynę - sieć życia.
Po zakończeniu warsztatów uczestnicy udali się obejrzeć budynki mające stać się Stacją Edukacji Ekologicznej.
Wieczorem w Teatrze Norwida Teatr Wiejski Węgajty przedstawił "Historie Vincenza o Prawdziwym Żydzie - Antychryście i Preoswiaszczennym Metropolicie.
W ostatni dzień Dorota Soida z krakowskiego Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej poprowadziła w Przesiece swój autorski warsztat otwierający nasze zmysły na przyrodę. Potem wielowątkowa dyskusja o edukacji ekologicznej a po niej wedyjski poczęstunek, po którym podzielony na dwie części Teatr Wiejski Węgajty "wodził" uczestników grając w coraz to innych częściach łąki muzykę żydowską, ukraińską... Gdy w jednej części zebrała się zainteresowana wspaniałymi brzmieniami grupa - muzyka powoli cichła i odzywała się, grana przez drugą część Teatru, ale już w zupełnie innym, odległym miejscu. Mimo, że był to środek upalnego dnia a bieląca się w oddali góra to Śnieżka a nie Czarnohora - efekt był wspaniały!
Potem już tylko dość krótkie Zgromadzenie Wszystkich Istot (z elementami ceremonii z Indiańskiej Ścieżki Mocy) i zakończenie bogatej w wydarzenia imprezy.
Organizatorzy zapowiadają następne - już nie jako seminarium, ale Rytuały Życia!

Tyle suchej - z konieczności - relacji.
Wygląda na to, że jeleniogórskie to prawdziwe "zagłębie" ekologii! Nagromadzenie - w tym stosunkowo niewielkim województwie - różnorakich inicjatyw, organizacji, wspólnot jest imponujące. Nie wiem jak po przeciwnych stronach granic: czeskiej i niemieckiej, ale patrząc z perspektywy Euroregionu Nysa warto pomyśleć o odpowiedniku wydawanego przez Wydawnictwo ZB dla Karpat Wschodnich "Grasshoppera"! Byłoby o czym pisać!

Pozwolę przedstawić sobie na zakończenie mało znaną, ale ważną inicjatywę, którą poznałem na Spotkaniach.
Chodzi o Laboratorium Samorozwoju. Jej autorką jest Alina Obidniak, dyrektorka jeleniogóskiego Teatru Norwida, organizatorka Festiwalu Teatrów Ulicznych. Projekt Laboratorium opiera się na takich założeniach:
zdrowy człowiek,
zdrowe środowisko,
zdrowe odżywiania,
rozwój osobowości.
Od kilku lat odbywają się warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich oraz otwarte biesiady. Są ono podporządkowane takim tematom - działom - stopniom:
człowiek w związku z samym sobą,
człowiek w związku z drugim człowiekiem,
człowiek w związku ze środowiskiem,
człowiek w związku z kosmosem.
Zajęcia prowadzą tacy specjaliści jak: Ryszard Łukasiewicz, Lucyna Winnicka, Jacek Santorski, Anna Kalinowska, Henryk Skolimowski, Janusz Korbel.
(aż)

Fundacja Kultury Ekologicznej
Laboratorium Samorozwoju
1 Maja 60
58-500 Jelenia Góra
Regionalny Ośrodek Ekorozwoju
Nowowiejska 3
58-500 Jelenia Góra
/fax: 0-75/259-21

"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 9 (63), Wrzesień '94