Previous PageTable Of ContentsNext Page

Zielone Brygady 72 POCZTA ELEKTRONICZNA

POCZTA ELEKTRONICZNA

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nazywam się Rolf Kleef, pracuję dla A SEED nad projektem emailowym w Polsce. Poza tą pracą jestem koordynatorem poczty elektronicznej w głównym biurze Milieudefensie (Friends of the Earth Netherlands). Aby się nie rozpisywać, nie będę tu wyjaśniał, co to jest poczta elektroniczna, ale jeżeli chcecie wiedzieć więcej na ten temat, proszę, napiszcie do mnie (albo zadzwońcie, albo przyślijcie faks).

Obecnie a seed zajmuje się dwoma projektami związanymi z pocztą elektroniczną. Pierwszy ma na celu wzmocnienie kontaktów między rożnymi młodzieżowymi organizacjami ekologicznymi w Europie Środkowej i Wschodniej, drugi polega na rozwinięciu sieci związanej z programem "Młode kobiety a demokracja" w Europie Wschodniej. W obu przypadkach międzynarodowa komunikacja jest sprawą kluczową, a poczta elektroniczna jest dobrym sposobem takiej komunikacji. Dlatego chcemy zapewnić dobrą łączność modemową organizacjom pozarządowym (często małym).

Sprawa ta ma dwa ważne aspekty. Przede wszystkim organizacje pozarządowe muszą mieć dostęp do taniego sprzętu. Po drugie - każdy, kto chce korzystać z poczty elektronicznej, powinien mieć możliwość odbycia szkolenia w tym zakresie.

Dostęp do poczty elektronicznej

Jeśli chodzi o pierwszy aspekt: w większości krajów Europy Środkowej i Wschodniej istnieją organizacje specjalizujące się w udostępnianiu organizacjom pozarządowym poczty elektronicznej. Polska jest jednym z niewielu krajów, w których takiej organizacji jeszcze nie ma. Właśnie dlatego próbuję znaleźć ludzi, którzy mogliby zaoferować pomoc techniczna dla organizacji pozarządowych. Zainteresowanym tą pracą a seed oferuje szkolenie i pomoc. Ponadto próbuję też pomagać grupom i biurom w organizowaniu dostępu do poczty elektronicznej przy (na przykład) uniwersytetach czy politechnikach.

Przy dobrym sprzęcie koszty poczty elektronicznej są stosunkowo niskie. Zwykła organizacja powinna mieć email za około 15zł miesięcznie. Jeżeli wysyła się tylko kilka wiadomości, jest to sporo, ale skoro tylko zaczniecie porozumiewać się często (albo z zagranicą), to może to stanowić duże oszczędności, zwłaszcza w porównaniu do faksu czy telefonu.

Szkolenia emailowe

Jeśli chodzi o drugi aspekt: planujemy zaproponować ludziom chcącym nauczyć się korzystać z poczty elektronicznej kilka możliwości. Obecnie zaplanowanych jest kilka spotkań centralnych:

W czerwcu odbędą się specjalne warsztaty na spotkaniu a seed w Krakowie. Po nich odbędzie się spotkanie w ramach projektu "Młode kobiety a demokracja", także ze szkoleniem emailowym.

W sierpniu w Wolimierzu koło Jeleniej Góry odbędzie się Ecotopia. W czasie Ecotopii chcemy udostępnić adres emailowy wszystkim, którzy chcą być w kontakcie ze światem zewnętrznym i którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o poczcie elektronicznej.

Poza tymi spotkaniami prawdopodobnie pojadę do kilku miast w Polsce, aby przeprowadzić krótkie kursy w biurach. Jeżeli wasza organizacja jest zainteresowana uczestnictwem w programie szkoleniowym, proszę o kontakt.

Pytania?

Jeżeli macie dodatkowe pytania dotyczące tych planów, również proszę o kontakt. Możecie się ze mną skontaktować albo bezpośrednio w FOE-NL:

Rolf Kleef,

,po box 19199,
1000 GD Amsterdam,
the Netherlands,

(+31 20 6221366,
fax: + 31 20 6275287,

:rolf@foenl.antenna.nl

możecie też wysłać pocztę do Pawła Głuszyńskiego, który przekaże ją mnie:

,OTZO, ul.Sławkowska 12,
31-014 Kraków (z dopiskiem "email")

Do zobaczenia w Krakowie lub na innych szkoleniach!

Pozdrawiam,

Rolf

tłum. Zuzanna Iskierka

:):

?

.*.

"ZIELONE BRYGADY" 6(72), CZERWIEC'95 S.28

Previous PageTop Of PageNext Page