"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 10 (76), Październik'95


OFIARA GWAŁTU OFIARĄ SĄDU
W poniedziałek, 18 września ze zgrozą przeczytałam*) o skazaniu 16-letniej Filipinki pracującej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na karę śmierci.

Pierwszy, zakwestionowany przez szejka Zajeda ibn Sultan an-Nahajana, wyrok skazywał dziewczynę na 7 lat więzienia i grzywnę za zabójstwo pracodawcy, który ją zgwałcił. Sędziowie ponownie rozpatrujący sprawę uznali, że zabójstwo dokonane zostało z zimną krwią i adekwatna do winy jest kara śmierci. Zlekceważono opinię lekarzy o gwałcie twierdząc, że nie jest ona dowodem, iż ten w ogóle miał miejsce.

Zdumiewa i przeraża fakt, że sąd pomija opinię lekarzy uważając, że wie lepiej, a także orzeka, iż pchnięcie kogoś 34 razy (!) nożem przez piętnastolatkę (tragedia wydarzyła się przed rokiem) jest czynem dokonanym z... zimną krwią.

Może protest międzynarodowej opinii publicznej, a szczególnie organizacji feministycznych, mógłby w tej wstrząsającej sprawie coś zmienić.

Warto nadmienić, że Emiraty są krajem, w którym Polacy cieszą się szacunkiem, co może mieć wpływ na skuteczność interwencji.

Bożena Huget

*) Szesnastolatka skazana na śmierć, Gazeta Wyborcza z 18.9.95 s. 6.


OSTRZEŻENIE:

Ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, oprócz śmieciarskiego jedzenia McDonalda sprowadza się do Polski także niebezpieczne ideologie. Jedną z nich jest KONSUMPCYJNY STYL żYCIA lansowany przez firmę AMWAY. Firma ta nie ma nic wspólnego z ekologią, stanowi raczej niebezpieczną sektę.

Wszyscy zainteresowani mogą otrzymać z BORE xero artykułu na temat tej firmy.

Andrzej Kozerski,
c/o BORE
Zieleniecka 6/8
03-727 Warszawa
rys. Jakub 'QubaCube' Michalski

*
Uwaga Dziewczyny! Na rynku można dostać dezodorant "Daniella" nie testowany na zwierzętach.

Mirka

DOTYCHCZASOWE PRÓBY NUKLEARNE
Od 1945 roku sześć państw przeprowadziło ponad 2000 próbnych wybuchów atomowych, jednak dokładna liczba jest nieznana.

Na Pacyfiku USA i Francja dokonały dotąd 315 prób. Francja przeprowadziła ich więcej: od 1966 r. 176 na Mururoa i 12 na sąsiednim atolu Fangataufa.

Jacek Wodzisławski
Batorego 33/1, 58-300 Wałbrzych
(48/74/76358

*
Peter Melchett, jako jeden z członków kierownictwa Greenpeace wystosował list do zarządu koncernu Shell w którym wyjaśnia, że próbki pobrane z platformy wiertniczej Brent Spar zastały pobrane "po amatorsku" - tylko z jej górnej części i co za tym idzie analiza była błędna. Wyniki tej analizy wykazały, że platforma jest naszpikowana groźną mazią; mieszaniną mułu i ropy. Okazało się to być dalekie od prawdy.

Greenpeace podniosło fałszywy alarm twierdząc że zatopienie platformy doprowadzi do ogromnego skażenia środowiska Morza Północnego. W czerwcu Shell ustąpił i odholował platformę do jednego z norweskich fiordów skąd ma zostać powtórnie odholowana do Wielkiej Brytanii gdzie zostanie poddana niezwykle karkołomnej rozbiórce w wyniku której, jak uważa wielu naukowców, środowisko może ucierpieć kilkakrotnie bardziej niż w przypadku jej zatopienia.

Jacek Wodzisławski

*
Czy wiecie, że pierwsze towarzystwa obrońców pokoju utworzone zostały przez kwakrów w 1815r. w USA, a w 1816 w Wielkiej Brytanii. Pacyfiści domagali /domagają się zapobiegania konfliktom międzynarodowym oraz prawa do odmowy służby wojskowej, którego w dobie imperializmu nie uznawało żadne państwo... Suttner, autorka powieści Precz z orężem (1889) założyła w Austrii Towarzystwo Przyjaciół Pokoju. 10.12.1901r. dostała Nagrodę Nobla.

Anna Suligowska


INFO
Z KALISZA

Igor Strapko


NOTATKA Z ROZMOWY
Z MINISTREM
OCHRONY ŚRODOWISKA,
ZASOBÓW NATURALNYCH
I LEŚNICTWA -
STANISŁAWEM ŻELICHOWSKIM

Rozmowa odbyła się w dniu 28.8.95r. i dotyczyła sprawy dalszego funkcjonowania "Komórki" ds. kontaktów z niezależnymi organizacjami ekologicznymi.

Pan Minister odniósł się ze zrozumieniem do przedstawionej koncepcji dalszego funkcjonowania "Komórki" - do usytuowania jej w stałym miejscu, zwiększenia ilości etatów oraz konieczności częstszego organizowania w Ministerstwie Środowiska spotkań z niezależnymi organizacjami i ruchami ekologicznymi. Poinformował również, że przewidywane jest (prawdopodobnie do 1.1.96r.) utworzenie nowego departamentu, który połączyłby funkcje informacyjne i edukacyjne. W departamencie tym znalazłaby swoje miejsce "Komórka", powiększona o jeden cały etat. Stwarzałoby to w perspektywie nadzieję na usprawnienie jej pracy.

W drugiej połowie października Pan Minister weźmie udział w pierwszym, powakacyjnym spotkaniu z NGOs, którego temat zostanie ustalony po wstępnych sondażach wśród organizacji ekologicznych. Byłoby to pierwsze z cyklu spotkań, poświęconych tematom, które najbardziej te organizacje interesują.

Teresa Orłoś,
Starszy Specjalista
w Zespole Prasowym
Gabinetu Ministra


BAJANIA BABCI PETRONELI

—Telewizor ja miała. Ale synowi powiedziała, żeby go sobie wzioł. Bo wyrzucę. Radia czasem słucham. Mszy i dziennika. Ale telewizora to nie lubię. Ludzie przecie sami głupoty w domu mają. I po co to pokazywać? Co by sie w to pudło gapić w dzień i w nocy?
—Teraz te wybory na prezydenta. I każdy wszystko obiecuje. No i gdzie ta prawda? Nijakiej prawdy ni ma. Wszyzcy do kościoła chodzą, a jeden by drugiego zabił. Jedna prawda to śmierć. Tak, panie. I ten, co sie na ludzkiej krzywdzie wzbogacił, to zdechnie.

— Teraz ludzie to cały dzień i noc w ten telewizor patrzą. A kiedyś, choć pracowali ciężko, to czas mieli. Posiady sie robiło. Ludzie sie schodzili, jak kto stary opowiadał. I sie dziwowali. Muzykowali i śpiewali. A teraz, jak jeden do drugiego przyjdzie, to gospodarz patrzy, jakby co tamten chciał mu ukraść.

wysłuchał Tomasz Poller

Takich ludzi jak Pani Petronela jest niewielu. Pani Petronela ma 86 lat i mieszka samotnie w górach, godzinę drogi pieszo od miasteczka, sklepu, asfaltowej szosy.

Myślę. że czas poświęcony na słuchanie starszych ludzi nie jest czasem straconym.


W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM NIE ZWARIOWALI

W Gorczańskim Parku Narodowym przewodnicy mogą prowadzić grupy bez licencji. Ponadto turyści mogą się tam poruszać oprócz szlaków znakowanych po drogach leśnych. Czy od takiego ekoliberalizmu przyroda Gorców specjalnie ucierpi? Nie sądzę.

Tomasz Poller


BIAŁA WODA

Rezerwat "Biała Woda" w Małych Pieninach. Grzybiarze wjechali samochodami za zakaz wjazdu. Śmiecą. Sołtys wsi Jaworki zadzwonił na policję. Policja odparła, że ma za mało ludzi.

Tomasz Poller

Tu chciałbym przypomnieć, że w leżącym nie tak znowu daleko od Białej Wody Czorsztynie miała miejsce jedna z największych chyba akcji policji w Trzeciej Rzeczypospolitej.


CO WARTE SĄ
MINISTERIALNE OBIETNICE

Parę lat temu w wyniku akcji "Tama Tamie" Ministerstwo Ochrony Środowiska obiecało, że nie będzie napełniania zbiornika czorsztyńskiego przed uregulowaniem gospodarki wodno-ściekowej. Z "Gazety Krakowskiej" z 28.8.95. można wyczytać, że niektóre z oczyszczalni nie są jeszcze gotowe. Tymczasem napełnianie wodą zbiornika czorsztyńskiego już rozpoczęto. Czy warto zatem uważać Ministerstwo za partnera do rozmowy?

Tomasz PollerSpis treści