"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 10 (76), Październik'95


EKO-OLO

Coraz większego znaczenia nabierają różnego rodzaju ruchy ekologiczne działające w naszym kraju. Również organizacje młodzieżowe przyjmują do swojego programu sprawy związane z ochroną środowiska. Aby wspomagać te inicjatywy przewodniczący Komitetu ds. Kultury Fizycznej i Młodzieży, Aleksander Kwaśniewski powołał Młodzieżową Radę ds. Ochrony Środowiska. Z Krakowa w skład grupy ekspertów wszedł prezes PKE Okręg Małopolska dr Zygmunt Fura.

Jest to dosłownie i w całości przytoczona treść notki prasowej*) sprzed SIEDMIU lat. Ciekawe, kto wszedł w skład owej Młodzieżowej Rady ds. Ochrony Środowiska? Kto, poza Zygmuntem Furą, wszedł do grupy ekspertów? Czy ta, powołana przez Kwaśniewskiego Rada coś zrobiła? Lub choćby usiłowała coś zrobić? W sprawie Żarnowca? W sprawie Czorsztyna? W jakiejkolwiek innej sprawie? Czy był to tylko propagandowy pic? I najważniejsze pytanie - czy Kwaśniewski, mając obecnie dużo większą niż przedtem władzę, swoje ówczesne zainteresowanie ekologią przekłada dzisiaj na polityczne czyny? Jeśli ktoś coś wie, to niech powie.

Stanisław Zubek
Kraków, 15.9.95

*) Powstała Młodzieżowa Rada ds. Ochrony Środowiska, "Dziennik Polski" z 18.7.88 s.5.

P.S. Ówczesny prezes PKE Małopolska Zygmunt Fura został później jednym z rzeczników PPZ.

#243;w PPZ.


TAM SĄ PIENIĄDZE!

— Jaki konkretny pomysł ma pan na poprawę środowiska naturalnego bez dodatkowego obciążenia budżetu? — takie pytanie Gazeta Wyborcza*) zadała "najpoważniejszym", jak sama to określiła, kandydatom na prezydenta. Odpowiedzieli jedynie Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jacek Kuroń i Tadeusz Zieliński. Kandydaci pomysły mieli różne, ale żaden z nich nie wpadł na to, aby pieniędzy spróbować poszukać w... samym Ministerstwie Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które sporą część swojego budżetu przeznaczało i przeznacza na (czy rzeczywiście takie potrzebne?) prace hydrotechniczne typu budowa zapór i regulacja rzek. I tam właśnie można szukać budżetowych oszczędności i rezerw. Ale w tym celu konieczne jest wyjście poza myślowy banał.

Stanisław Zubek
Kraków, 18.9.95

*) Ja ekologii uczyć każę, "Gazeta Wyborcza" z 18.9.95 s.2.


Z ZIELONOPARTYJNYM POPARCIEM

Wśród 28 organizacji tworzących Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) jest... Polska Partia Zielonych (PPZ). Istniejąca od siedmiu lat PPZ nie splamiła się zbytnio realną działalnością ekologiczną specjalizując się za to w reprezentowaniu, kandydowaniu i popieraniu. W poprzednich wyborach prezydenckich jej ówczesny rzecznik (jeden z rzeczników?) Janusz Bryczkowski usiłował najpierw sam kandydować, ale potem zrezygnował i poparł Lecha Wałęsę. Obecnie PPZ popiera Aleksandra Kwaśniewskiego dodając mu zielonopartyjnego blasku.

Stanisław Zubek
Kraków, 15.9.95


Spis treści