"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 12 (78), Grudzień '95


POCZTÓWKA Z KARKONOSZY


Miałam okazję w maju br. odwiedzić Karkonosze. Odbyłam wspaniałą wędrówkę na Śnieżkę (1602 m n.p.m.), jednakże spotkało mnie pewne rozczarowanie w postaci krajobrazu widocznego na zdjęciu. Przy drodze szlakiem niebieskim od Kotła Małego Stawu do Świątyni Wang w Karpaczu takie widoki były częste. Czytałam wiele o chorych lasach w karkonoskim trójkącie, ale ogrom zniszczenia uświadomiłam sobie widząc to na własne oczy.

Zuzanna Bordewicz


POLSKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ PRZYRODY
"PRO NATURA"


w swojej broszurze Program ochrony bociana białego podaje informację o poważnym zagrożeniu zdrowia i życia tego pięknego ptaka. Zagrożeniem tym jest obrączkowanie, albowiem:
"W okresie upalnych dni ptaki te, w celu ochłodzenia, strzykają kałem na swoje nogi, co powoduje nagromadzenie się go między obrączką a skórą nogi. Twardniejąca, zbita masa o dużym stężeniu kwasu moczowego powoduje podrażnienia, wysuszenia i okaleczenia ciała w tym w łaśnie miejscu. Stwierdzono, że duży odsetek zaobrączkowanych bocianów umiera w wyniku takich infekcji". (Schulz)

wyszukał:
Jarema Dubiel
Biuro Obsługi Ruchu Ekologicznego


TRANS '95


Między 20 a 21 października pod patronatem ministra Liberadzkiego odbyła się konferencja TRANS '95.

"TRANS '95 to międzynarodowa konferencja o tematyce transportowej, inaugurująca obchody 90-lecia SGH., Zgromadzi ona ponad 200 uczestników, w tym 32 referatów z 11 państw, wśród gości znajdą się osobistości z życia gospodarczego i politycznego Polski i zagranicy "Sprawny transport - w spólnym interesem Europy" to myśl przewodnia międzynarodowego forum TRANS'95. Przyjdź, posłuchaj i weź udział w konkursie o nagrodę firmy Volvo-Truck. Wybierz i omów na 5-7 stronach maszynopisu najciekawsze Twoim zdaniem zagadnienie mieszczące się w ramach tematu "Ekologiczne uwarunkowania transportu. Autorka najciekawszej pracy pojedzie na tygodniowa wycieczkę do Szwecji, do fabryki VOLVLO-TRUCK (wyjazd fundowany przez Volvo-Truck Poland co. sp. z o.o.)." Koniec cytatu. Tak głosi ulotka. Myślę, że wszystko jest jasne.

Asia


"Żeby spożyć ślimaka, musi być on trzy dni na papierze, bez jedzenia, żeby się wydrenował." Zasłyszane z zapowiedzi audycji radiowej w Programie III.

O'shea


NOWA ŚCIEŻKA ROWEROWA W INOWROCŁAWIU


W samo południe 21.10 prezydent Inowrocławia, Marcin Wnuk przeciął wstęgę, otwierając tym samym pierwszy odcinek ścieżek rowerowych w stolicy Kujaw Zachodnich.

Niestety, prezydent Wnuk nie przyjechał na rowerze, ale powiedział, że za drugim razem nie omieszka tego uczynić. Pojawiło się jednak kilkunastu zwolenników kolarstwa turystycznego, którzy dokonali uroczystego przejazdu nową ścieżką.

Pierwszy etap szlaku dla rowerzystów liczy blisko 800 m i łączy największe w Inowrocławiu osiedle Rąbin z centrum miasta. Plany Inowrocławskiej Fundacji Ekologicznej - inicjatora budowy są daleko większe. Prezes IFE, Stanisław Milecki powiedział, że ścieżki rowerowe będ 85; mieć łączną długość ok. 70 km. Czy to się uda? W Inowrocławiu zdania na ten temat są podzielone. Oponentom na pewien czas zamknięto jednak usta asfaltowym traktem.

Biały pas oddzielający trasę rowerzystów od szlaku pieszych nie jest na razie przez wszystkich respektowany. Nie to jednak stanowi problem dla inowrocławskich kolarzy. Otóż w pobliżu ścieżki nową stację benzynową zamierza wybudować firma Shell. Byłaby to już czwarta stacja w mieście. "My napełniamy baki w kuchniach" - mówią rowerzyści i zastanawiają się: czy w niedużym Inowrocławiu trzeba aż czterech stacji benzynowych?

Jarosław Hejenkowski
Inowrocław


PRZETWÓRNIA PET-ów


6.10 ruszyła w Pabianicach przetwórnia odpadów sztucznych "Eko-Geminex". Przerabia się tu wszystko z tworzyw termoplastycznych - od części samochodowych po plastikowe butelki po napojach, tzw. PET-y ("bomby ekologiczne z opóźnionym zapłonem").

W ciągu godziny przerabia się tu na granulat ponad 300 kg plastikowych odpadów. Kolorowe kuleczki można powtórnie przetworzyć, np. na następne PET-y.

Sławek Ruciński
Kościelna 11/1
95-200 Pabianice


GOSPODARSTWA EKOLOGICZNE NA PODBESKIDZIU


Jest ich jeszcze mało, bo zaledwie sześć. Ale i w całym kraju nie jest ich zbyt dużo, bo tylko 256. Wszystkie posiadają atest Instytutu Zdrowej Żywności i posługują się znaczkiem "Ekolandu". Przynależność do tej organizacji daje pełną gwarancjê ;, że warzywa produkowane przez te gospodarstwa są zdrowe.

Do przodujących zalicza się gospodarstwo ekologiczne znanych biologów: Andrzeja i Doroty Jasioków w Bażanowicach pod Cieszynem.

Poza działalnością gospodarczą pp. Jasiokowie czynnie angażują się w akcje o charakterze proekologicznym, podejmowane w ramach cieszyńskiego Klubu Propozycji.


EKOLOGICZNY KLUB PROPOZYCJI


W Nieborach na Zaolziu, miejscu urodzin dr Pawła Oszeldy, rewolucjonisty z okresu Wiosny Ludów, działa od trzech lat Klub Propozycji o kierunku ekologicznym. Przewodzą mu prezes miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, Stanisław Sikora i jego żona, pani Helena. Klu bowi patronują ZG PZKO i Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej.

Ostatnio Dom PZKO w Nieborach obchodził swoje 10-lecie. Z tej okazji wydana została specjalna publikacja w opracowaniu p. Haliny Kowalczyk.


PŁYWAŁ PO WSZYSTKICH MORZACH ŚWIATA


Dobrze się stało, że Klub Propozycji w Ustroniu urządził w setną rocznicę urodzin Franciszka Józefa Jaworskiego wystawę jego prac malarskich. Ten marynarz z zawodu, pochodzący z Bukowiny (Rumunia), pływał po wszystkich morzach świata, by po burzliwym, pełnym przygód życiu osiąść na stałe w Ustroniu i tu oddać się malarstwu.

Jego pracowitym rękom zawdzięczać należy, że uratowanych zostało od zapomnienia wiele pomników przyrody i ludowego budownictwa. Umarł w 1971r., pozostawiając po sobie ponad tysiąc obrazów.

3 da


PRZEJŚCIA DLA ŁOSI


Rząd fiński przeznaczył 26 mln $ na budowę specjalnych przejść dla łosi, aby te nie wchodziły na drogi. W zderzeniach samochodów z łosiami ginie przeciętnie sześciu Finów na rok.

"Rzeczpospolita" z 22.9.9,5 s.28.


ATOMOWY REKORD EUROPY


Do niedawna największą elektrownią atomową w Europie była elektrownia francuska Gravelines. Jej moc wynosi 5460 MW. 6 października tego roku rekord ten został pobity. Największą elektrownią atomową w Europie stała się elektrownia Zaporoże, która po uruc homieniu swojego szóstego reaktora osiągnęła moc 5700 MW.

Atomowe Zaporoże, "Gazeta Wyborcza" z 7-8.10.95, s.19.


CORRIDA W MOSKWIE ?


Hiszpański przedsiębiorca zamierzał zorganizować w listopadzie w Moskwie dwie corridy. Listem do Borysa Jelcyna zaprotestowała Brigitte Bardot. Skutek interwencji nie jest mi znany.

BB do Jelcyna, "Gazeta Krakowska" z 25.10.95, s.5.


SPALARNIA W KRAKOWIE ?


Na początku października na zaproszenie Elektrociepłowni "Kraków" przebywali w Krakowie przedstawiciele austriackich firm energetycznych, aby przedstawić "austriackie technologie przerobu śmieci i odpadów komunalnych na energię cieplną". Miesiąc później z rewizytą zamierzają wybrać się Polacy, aby w Wiedniu "zapoznać się praktycznie z problemami, które niesie ze sobą praca spalarni". Jacek Dreżewski, prezes Zarządu Elektrociepłowni "Kraków" powiedział:
" Wcześniej czy później w Krakowie musi powstać spalarnia śmieci. Prawie milionowe miasto nie może normalnie funkcjonować bez takiego urządzenia."

Energia ze śmieci, "Gazeta Krakowska" z 7-8.10.95, s.23.


BANK ŚWIATOWY CHCE


włączyć się w finansowanie budowy autostrad w Polsce.

Do tej pory, w ciągu pięciu lat Bank Światowy pożyczył Polsce 3,9 mld $ na 21 projektów. 30 nowych projektów jest opracowywanych.

Polskie pożyczki, "Gazeta Wyborcza" z 25.10.95, s.16.


CHIŃSKA POŻYCZKA AUTOSTRADOWA


Tak nazwać można pożyczkę, której Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) udzieli Chinom na "dwa projekty drogowe i na rozwój rolnictwa". Na rozwój rolnictwa (w prowincji Fujian) ma iść 65 mln $, czyli 1/6 z 385 mln $ pożyczki. Reszta, czyli 5/6 przez naczona jest na budowę drogi ekspresowej w rejonie Hebei (220 mln $) oraz na budowę autostrady w prowincji Liaoning (100 mln $).

Na drogi i rolnictwo, "Gazeta Wyborcza" z 30.9.-1.10.95, s.21.


CHIŃSKA PRODUKCJA ROWEÓW


jest największa na świecie. W 1994r. Chińczycy wyprodukowali 40 mln rowerów, z czego 13,4 mln wyeksportowali. Rodzinnych fabryk rowerów jest w Chinach 850 i pracuje w nich 350 tys. ludzi. Ponadto produkcją rowerów zajmuje się tam także 200 spółek joint venture oraz 40 firm z wyłącznym udziałem kapitału zagranicznego.

Chiny - rowerowe supermocarstwo, "Czas Krakowski" z 3.11.95, s.26.


ZAPOMNIANE SKŁADOWISKO ATOMOWE


W okolicach Archangielska niedaleko miejscowości Mironowa Góra znajduje się składowisko odpadów nuklearnych, których zgromadzono tam 1840 m3. Składowisko wybudowano dokładnie 35 lat temu. Obecnie "nikt go nie pilnuje", a "skażenia przedostają się do wód gruntowych" i "poziom radioaktywności w tym rejonie jest wyższy od normalnego."

Nuklearny śmietnik, "Gazeta Krakowska" z 5.10.95, s.5.


SKUTKI OBFITOŚCI


Gdyby Irańczycy szanowali energię to mogliby oszczędzić rocznie 5 mld $. Ale nie szanują. Zapotrzebowanie na energię rośnie tam stale i "Iran, drugi na świecie eksporter ropy naftowej może zakończyć jej sprzedaż na rynku światowym już w 2018r. "

Iran szafuje energią, "Gazeta Wyborcza" z 7.7.95, s.17.


NAPALMEM PO PRZESZŁOŚCI


Na zboczu niedaleko Tirany, na obszarze 11 ha ułożono niegdyś z wielkich kamieni - imię wieloletniego dyktatora Albanii - Enwera Hodży. Po nieudanych próbach zniszczenia napisu ładunkami wybuchowymi armia albańska zastosowała (29 sierpnia) napalm. Kamienie były białe, od napalmu poczerniały "i teraz przynajmniej nie odróżniają się od otoczenia."

"Gazeta Wyborcza" z 30.8.95, s.7.


OKOŁO 30 DO ODSTRZAŁU


Jedynym województwem w Polsce, gdzie można polować na wilki, jest województwo krośnieńskie. Decyzją wojewody - Piotra Komornickiego "od 1 listopada do końca lutego myśliwi będą mogli odstrzelić około 30 wilków". Dlaczego "około 30"? Bo liczba ta "może ulec korekcie w trakcie polowań". Ile wynosi to "około"? Czy ma zakreślone jakieś granice? Tego nie wiem.

Polowanie na wilki, "Dziennik Polski" z 26.10.95, s.17.


O WILKU MOWA


a wilka nie ma. Przynajmniej w województwie krakowskim, gdzie wilka widziano po raz ostatni dwa lata temu. Fakt ten miał miejsce w okolicach Trzebuni i Tokarni.

Maciej Kuciel, Troskliwi myśliwi, "Gazeta w Krakowie" z 14.11.95, s.2.


REKINY GRAJĄ W BURKA


Grają rekiny finansowe. O pieniądze. Stawki są wysokie. Na przykład - luksusowa willa. A sama gra to gladiatorska walka na śmierć i życie dwóch psów. Bywa, że zwycięzca też nie przeżywa. "Zagrać w Burka" najłatwiej pod Warszawą, w okolicach Gda 41;ska i Bielska-Białej.

W.Paźniewski, Gra w Burka, "Gazeta Krakowska" z 3.11.1995, s.23.

13 Stanisław Zubek
Kraków, 15.11.95


PO WYBORACH


Gdy piszę te słowa nie wiadomo kto wygrał wybory prezydenckie ale wiadomo ze było w nich o ekologii więcej niż we wszystkich poprzednich razem wziętych. Strzębosz, Gronkiewicz, Kuroń. Nie tylko w programach ale w wypowiedziach i w zorganizowanych z zielonymi spotkaniach mówili oni o ekologii. A to już sporo. Świadczy to o wzroście zainteresowania ochroną środowiska przez społeczeństwo albo/i o wzroście znaczenia polskich ekologów. Matce Ziemi na złe to nie wyjdzie.

To co jeszcze w tych wyborach było optymistycznego to wzrost liczby kandydatów-prawników.


JAKIE ZNACZENIE DLA LUDZI MAJĄ ZWIERZĘTA


"Przegląd Pożarniczy" (11/95) poinformował o możliwości zastosowań psów w akcjach ratowniczych. Grupę Ratownictwa Specjalnego z psami powołało w 1993 roku PCK.


W miesięczniku "Poznaj Świat" (11/95) wiele ciekawych informacji o ochronie środowiska, Puszczy Białowieskiej, Białorusi (jest mapa skażeń powstałych w wyniku Czarnobyla) oraz informacje i mapa Spitsbergenu. Jako wkładkę pismo dodało mapę Polski z naniesionymi Parkami Narodowymi i Krajobrazowymi.


"Nauka i Przyszłość" (11/95) poinformowała o utworzeniu Polskiego Instytutu Spalania (z przewodniczącym Zarządu prof. Piotrem Wolańskim z Politechniki Warszawskiej). Zadaniem Instytutu jest integracja środowisk związanych z procesami spalania.

4x Piotr Szkudlarek
Bohaterewicza 1/15
03-982 Warszawa
tel. 671-75-65
szkud@plearn.edu.pl


EUROPEJSKI PROGRAM BADAŃ ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W SZCZECINIE


W październiku Koło Ekochemiczne, działające w Szkole Podstawowej nr 51 w Szczecinie przystąpiło do Europejskiego Programu Badań Zanieczyszczeń Powietrza Air Pollution Project Europe. Materiały do badań otrzymaliśmy za pośrednictwem Ogólnopolskiego Magazynu Ekolo gicznego "Raj". Przed szkołą stoi punkt obserwacyjny Koła Ekochemicznego. Można go też zobaczyć przez okno pracowni chemicznej. Codziennie sprawdzamy wyniki z naszego punktu. Każdego dnia jedna osoba zmienia woreczek i sprawdza wyniki specjalnym papierkiem. To doświadczenie bardzo nam się spodoba ło. Nasze wyniki będzie można zobaczyć w "Raju" i w ZB.

Agnieszka Tomaszewska
kl. VIIa, SP 51


Paul Crutzen, F.Sherwood Rowland i Mario Molina otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za zidentyfikowanie związków niszczących ozon stratosferyczny i opisanie reakcji chemicznej będącej przyczyną tego zjawiska. Niektóre z tych związków produkowane są przez przemysł.

Przyznanie tej nagrody zbiegło się w czasie z rozpoczęciem corocznego cyklu destrukcji antarktycznego ozonu, wyzwalanej przez wiosenne słońce. Obserwacje wykazały, ze dziura jest tak głęboka i szeroka, jak w ubiegłych kilku latach. Jednak nowe modele komputerowe wykazują, ze kolejne dziury do ko&# 241;ca wieku nie będą już większe, jeśli czynniki wpływające na ich rozmiar pozostaną na tym samym poziomie. Potem rozpocznie się okres 50-letniego "powrotu do zdrowia".

"Science", 20 Oct.96, vol.270, s.376 i 381.

Rafal Oszwaldowski
Laboratoire de Spectrometrie Physique
Universite Joseph Fourier Grenoble 1 - C.N.R.S.
BP 87 38402 St
Martin d'Heres cedex
tel. 76 51 47 24
oszwaldo@spectro.grenet.fr


Nowy adres Stowarzyszenia Niegrzecznych Dzieci (przedstawionego w ZB 10/95 s. 107):
os. Zachód B 1/H/12,
73-110 Stargard Szcz.


W Poznaniu przez dobre dwa, trzy miesiące funkcjonował "ekologiczny skłot". Były to osoby bezpośrednio związane z miejscową Federacją Zielonych. Skłot był w pełni wegetariański, recyklingowaliśmy śmieci i wszystko zmierzało w dobrym kierunku, aż właściciel wyrzucił nas na początku wakacji. Jednak idea jest nadal aktualna i prawdopodobnie po wakacjach znajdziemy coś nowego. W planach jest zorganizowanie naprawdę eko-alternatywnego skłotu z miejscem spotkania dla FZ, może z miejscem na wystawy, kameralne koncerty, barem wegetariańskim, skłotowym sklepem, wytwórnią koszulek (to już funkcjonuje). piekarnią chleba i innymi ciekawymi rzeczami - jeśli ludzie będą chcieli to zrobić i faktycznie się za to zabiorą. Jeśli jesteś zainteresowany - skontaktuj się z nami.

Jacek Polewski


Centrum Informacji o Środowisku GRID-Warszawa, pełniące role ośrodka zastosowań systemów informacji geograficznej w ochronie i kształtowaniu środowiska, zmieniło swoja siedzibę. Nasz obecny adres:
UNEP/GRID - Warszawa
Merliniego 9
02-511 Warszawa
tel. /faks 488561
gridw@plearn.bitnet

Olgierd J.K. Puchalski


.*.*.*.

Do tekstu "Organizacje wspierające" na s. 105 w ZB 11 wkradła się nieścisłość: Program Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego nie należy do grupy "Organizacje zajmujące się wyłącznie ekologią". Jego adres powinien znaleźć się pod nazwiski em autorki jako kontakt na nią. Dodatkowo podajemy adres poczty elektronicznej: progcsdp@bevy.hsn.com.pl. Ponadto precyzujemy, że wszystkie adresyw ww. tekście, przy których nie podano nazwy miasta, odnoszą się do Warszawy.



<<<< Spis treści