Strona główna 

ZB nr 3(80)/96, marzec '96

OŚRODEK DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH "ŹRÓDŁA"
ul. Piotrkowska 67
90-422 Łódź
tel.32-85-90

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na temat humanitarnej ochrony zwierząt organizowanym przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła", Ligę Ochrony Przyrody i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie pt.

ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ...

...która odbędzie się w dniach 6-11.5.96 w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta. Będzie obejmować ekspozycję prac plastycznych zdjęć i innych materiałów. Ponadto przewidywana jest część seminaryjna z udziałem znanych osób, zajmujących się tematyką humanitarnej ochrony zwierząt, m.in. z przedstawicielem Fundacji "Animals". Planowana jest również prezentacja filmów video.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na problemy zwierząt we współczesnym świecie, na okrucieństwo ludzi, możliwości zapobiegania mu. Prosimy o nadsyłanie prac na temat:

DZIKIE JEST PIĘKNE

Kto z nas widział wilka, niedźwiedzia czy rysia w naturze? Jest to widok niezwykle rzadki i trzeba wielkiej cierpliwości i szczęścia, aby stanąć oko w oko z dzikim zwierzem. Nie zawsze tak było. Niegdyś przepastne lasy pełne były czworonożnych istot, o których dzisiaj dowiadujemy się, niestety, tylko z książek i legend.

Rozwój osad ludzkich, budowy dróg, liczne polowania i wyrąb lasów spowodowały, iż widok lisa, nie mówiąc już o innych zwierzętach, np. łosiach czy kunach, nie należy do najczęstszych. A przecież dzikie jest piękne, warto więc chronić to, co zostało.

Pragniemy podać kilka uwag, dotyczących prac:

PRAWA ORGANIZATORA

Organizator zastrzega sobie prawo bezpłatnego reprodukowania prac w środkach masowego przekazu w celu spopularyzowania wystawy.

Przewidujemy cenne nagrody, a także dyplomy dla autorów nagrodzonych prac. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!



STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE PRZYRODNIKÓW
Instytut Biologii WSP Kielce

Miłość nie opisana, nie wyrażona w słowach i nie nazwana jest płomieniem gasnącym pod byle podmuchem. Dopiero miłość, która otrzymała swe miano, której zrobiono portret w postaci słownego opisu, wyobraża ogień tlący się wiecznie w sercu człowieka.

Jesteśmy studentami biologii w kieleckiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, członkami Studenckiego Koła Naukowego Przyrodników.

Fascynują nas zwierzęta i rośliny. Dostrzegamy wiele zagrożeń dla tego, co jest przedmiotem naszej pasji. Przyroda umiera. W każdym wieku bezpowrotnie znika z naszej planety kilkadziesiąt gatunków zwierząt. W ciągu ostatnich trzystu lat wyginęło ponad 100 gatunków ptaków. Corocznie wycina się na Ziemi lasy o powierzchni równej obszarowi Polski. Przybywa miejsc, w których powietrze szkodzi człowiekowi, zwierzętom i roślinom. Wciąż zmniejszają się zasoby wody czystej i pitnej.

Nasz boski dar - wyobraźnia - rysuje przed nami czarną, smutną przyszłość. Pora się opamiętać. Człowieka musi zacząć cechować odmienny stosunek do przyrody. To już truizm: stosunek do zwierząt jest wyrazem człowieczeństwa.

Wiemy, że wśród Was, uczniów szkół podstawowych i średnich


ZB nr 3(81)/96, marzec '96

Początek strony