Strona główna 

ZB nr 3(80)/96, marzec '96

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W RESORCIE OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH
I LEŚNICTWA W DNIACH 29.1-18.2.96


29.1- 4.2
Genewa
V sesja konferencji sygnatariuszy konwencji w sprawie transgranicznych skutków awarii przemysłowych (przewodniczącym konferencji był Janusz Żurek z Instytutu Ochrony Środowiska). Delegacji polskiej przewodniczył zastępca głównego inspektora ochrony środowiska, Wiesław Paluszyński.
29.1-9.2 ParyżSeminarium nt. doświadczeń francuskich związanych z uczestnictwem w Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej z udziałem Elżbiety Matuszewskiej z Dep. Polityki Ekologicznej MOŚZNiL.
30.1 PAI W-waKonferencja prasowa nt. organizacji I Międzynarodowego Forum Edukacji. Ekologicznej.
30.1-2.2 Nowy JorkKonsultacje nt. Globalnego Programu Ochrony Środowiska Morskiego przed Zanieczyszczeniami ze Źródeł Lądowych z udziałem dyr. Dep. Gospodarki Wodnej, Leszka Bagińskiego i Dep. Współpracy z Zagranicą, Mieczysława Ostojskiego.
31.1
mośznil
Min. Żelichowski wręczył nominacje członkom Doradczego Komitetu Naukowo-Technicznego programu "Zamiana ogrzewania węglowego na gazowe", współfinansowanego przez Globalny Fundusz Ekologiczny.
1.2
mośznil
Konferencja prasowa podsekretarza stanu, Andrzeja Szujeckiego, dot. gospodarki łowieckiej.
1-2.2Wizyta min. Żelichowskiego w woj. tarnowskim i tarnobrzeskim. Omawiane były: gospodarka wodna w zlewni Dunajca, ekologiczne problemy Zakładów Azotowych w Tarnowie, rekultywacja terenów po kopalni siarki w Machowie. Bliższe informacje u rzeczników prasowych Urzędów Wojewódzkich.

Tarnobrzeg: JózeMyjak, tel. 0-15/22-52-70
Tarnów: Dariusz Janus, tel. 0-14/22-29-03

5.2
MOŚZNiL
Pierwsze posiedzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody (organu doradczego min. ochrony środowiska) nowej kadencji z udziałem Żelichowskiego. W przerwie posiedzenia odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca działaność PROP poprzedniej kadencji. Został też zaprezentowany program pracy na najbliższe 5 lat.
5-9.2
Bruksela
Seminarium nt. harmonizacji prawa i polityki w ochronie środowiska z udzialem w-ce dyr. Dep. Polityki Ekologicznej, Krystyny Panek-Gondek.
6-9.2
Warszawa, Gdańsk
Wizyta przedstawiciela Agencji Ochrony Środowiska (EPA) USA; rozmowy ze specjalistami resortu dotyczyły gospodarki odpadami niebezpiecznymi i nadzwyczajnych zagrożeń.
8-9.2Oficjalna wizyta min. środowiska i energii Danii, Sveda Aukena; w programie wizyty m.in. zwiedzanie oczyszczalni ścieków w Pułtusku i uroczyste otwarcie ciepłowni geotermalnej w Pyrzycach - obie inwestycje zostały zakończone dzięki pomocy finansowej rządu duńskiego; także rozmowy w Elektrowni "Dolna Odra", gdzie realizowany jest kolejny projekt polsko-duński (instalacja urządzenia do odsiarczania spalin)

Poza resortem:

6.2
IPPT
Warszawa
Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej oraz centrum Helio - Ekostruktur Instytutu Podstawowych Problemów techniki PAN zaprosiły na seminarium nt. badań i rozwoju fotowoltaiki oraz perspektyw ogniw fotowoltaicznych z krzemu amorficznego, bliższe inf. IPPT tel. 26-97-77, faks 26-98-15
6.2
Warszawa
Prezentacja bazy danych, dotyczących przewozów materiałów niebezpiecznych w transporcie drogowym; bliższe inf.: Instytut Transportu Samochodowego tel. 11-56-05, faks 11-09-06.
7-10.2
Gdańsk
III Targi Energooszczędnego i Ekologicznego Ogrzewania Ciepło '96 pod patronatem Krajowej Agencji Poszanowania Energii; jak co roku Targom towarzyszył konkurs o Bursztynowy Medalion Targów Ciepło '96; bliższe informacje w warszawskim przedstawicielstwie Międzynarodowych Targów Gdańskich, tel. 10-00-21 w.306, faks 10-58-97.
12-15.2
Wigierski Park
Narodowy
Spotkanie polsko-litewskiej grupy roboczej ds. ochrony przyrody (współprzewodniczącym ze strony polskiej był dyr. Dep. Ochrony Przyrody, Jan Wróbel); ponadto rozmowy dotyczące m.in. oceny dotychczasowej współpracy dwustronnej i planu pracy na lata 1996-1997.
13-16.2 SztokholmSpotkanie dyr.Tatrzańskiego Parku Narodowego, Wojciecha Gąsienicy Byrcyna ze szwedzką Polonią, a także z przedstawicielami organizacji ekologicznych i naukowych; wyjazd na zaproszenie Polsko-Szwedzkiego Towarzystwa Ochrony Środowiska.
13.2Spotkanie Zielonej Koalicji Warszawy i Mazowsza, zorganizowane przez Biuro Obsługi Ruchu Ekologicznego. Tematem spotkania była gospodarka odpadami w aglomeracji warszawskiej.
14.2Ośrodek Edukacji Ekologicznej EKO-OKO w Warszawie (tel. 22-64-87) zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sulikowskim, poświęcone tradycyjnej medycynie chińskiej.
14-16.2
Amsterdam
Posiedzenie Komitetu Przygotowania Projektów (PPC) z udziałem wicedyrektora Dep. Współpracy z Zagranicą Leszka Banaszaka jako współprzewodniczącego Grupy Zadaniowej.
15-17.2 ToruńV Targi Budownictwa Ekologicznego EKO-BUD '96 pod patronatem wojewody toruńskiego i prezydenta Torunia; w programie Targów m.in. seminaria: Rola zieleni i małej architektury w budownictwie ogrodowym i Konstrukcje drewniane w budownictwie indywidualnym.
17-18.2Warsztaty Tai Ki Kung (najstarsza forma chińskiej sztuki medytacji oraz ćwiczeń zdrowotnych i relaksujących), które poprowadziła Lada Malinakova; warsztaty zorganizował Ośrodek Edukacji Ekologicznej EKO-OKO.

na podstawie zapowiedzi MOŚZNiL
Kasia Latek



RAPORT Z WIZYTY W HOLANDII I BELGII

W dniach 8-12 grudnia 1995r. uczestniczyłem jako przedstawiciel polskich NGO-sów w wizycie delegacji MOŚZNiL w Holandii. Celem wyjazdu na zaproszenie holenderskiego Ministerstwa Budownictwa, Planowania Przestrzennego i Środowiska (VROM), które koordynuje holenderską współpracę (pomoc) z Polską, była ocena ostatniego dwuletniego okresu kooperacji oraz podpisanie umowy o współpracy (Memorandum o Understanding) na najbliższe dwa lata.

Uczestnictwo przedstawiciela ruchu ekologicznego w oficjalnej delegacji ministerialnej jest - jak się wydaje - przejawem bardziej nowoczesnego stylu pracy ministerstwa, które ostatnio wykazuje nieco więcej zainteresowania rolą ekologicznych organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że udział NGO-sów w międzynarodowych, i nie tylko, przedsięwzięciach MOŚZNiL stanie się rutynową procedurą administracji rządowej. Ostatnio oficjalni przedstawiciele NGO-sów znaleźli się w składzie delegacji ministerialnej na konferencję w Sofii (przedtem także kilka razy w innych przypadkach). Oczywiście sam fakt przyznania NGO-som prawa do współreprezentowania społeczeństwa w akcjach "dyplomatycznych" ministerstwa nie przesądza jeszcze o charakterze naszej współpracy z administracją, możliwościach wpływu na jej działania itp. Jest jednak jednym ze wstępnych warunków dobrej współpracy.

O roli Holendrów - zarówno strony rządowej, jak i pozarządowej - w rozwoju naszego ruchu i proekologicznych działań naszej administracji trudno jest napisać coś nowego. Wiemy, jak nieoceniona była i jest ta pomoc. Starałem się w trakcie pobytu wyrazić i przekazać im naszą wdzięczność. Przede wszystkim jednak starałem się "załatwić" jak najwięcej dla ruchu: w sensie wywalczenia korzystnych dla nas (i dla naszych wartości) zapisów w oficjalnych dokumentach, jak i uzyskania dobrze rokujących obietnic na przyszłość oraz poprzez dialog i - mam nadzieję - wpływ na podejście polskiej rządowej części delegacji do problematyki NGO-sów i ich współpracy z rządem. W kwestii pierwszej zdziałać wiele nie mogłem, bo teksty - ewaluacyjny i memorandowy - uzgodnione były wcześniej, ale w kilku miejscach udało się wprowadzić zapis o udziale NGO-sów, który teraz trzeba po prostu wykorzystać i wyegzekwować, co już zależy od naszej aktywności i przedsiębiorczości. Na przyszłość zaś trzeba się domagać możliwości zgłaszania uwag do tego typu dokumentów nieco wcześniej, najpóźniej na etapie końcowych uzgodnień obu stron co do ich treści, ale przed samymi rozmowami finalnymi.

Udało się również uzyskać wiele obiecujących deklaracji wypowiedzianych publicznie przez obie strony, a dotyczących roli NGO-sów oraz możliwości współpracy z ministerstwem i pomocy w naszych działaniach. § Przede wszystkim potwierdzone zostały wiadomości, że MOŚZNiL wprowadzi w tym roku jakieś nowe, bardziej korzystne dla ruchu ekologicznego rozwiązanie systemowe, dotyczące współpracy administracji z ruchem. Nad propozycją tego rodzaju pracuje w ministerstwie zespół ekspertów z US AID. Niestety, nie wiem dokładnie, § jak ma się ta informacja do zapowiedzi złożonych publicznie przez ministrów Stanisława Żelichowskiego i Bernarda Błaszczyka o zamiarze przeprowadzenia otwartego konkursu na projekt współpracy ministerstwa z NGO-sami. Osobiście nie jestem zresztą pewien, czy idea konkursu jest tu najlepszym rozwiązaniem. Zobaczymy, co się z tego "urodzi". Póki co, warto się tym problemem interesować i naciskać naszych drogich decydentów.

Co do moich relacji z rządową częścią delegacji, to były one sympatyczne, mimo pewnych różnic w stanowiskach i niewielkich dotychczasowych doświadczeń moich delegacyjnych kolegów (koleżanek) z ministerstwa w kontaktach z polskimi NGO-sami. Mam nadzieję, że może nam się będzie teraz trochę lepiej współpracowało.

Na koniec muszę się jeszcze


IV MIĘDZYNARODOWE TARGI ROWEROWE

W dniach 25-28.1.96 odbyły się w katowickim Spodku IV Międzynarodowe Targi Rowerowe. Mimo, że była to zaledwie czwarta edycja owej imprezy, zdążyła ona wyrosnąć na największe tego typu targi w Polsce i jedne z największych w Europie. W tym roku w Targach uczestniczyło ponad 70 wystawców, między innymi z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Szwecji.

Pokazywano przede wszystkim rowery. Ale również osprzęt rowerowy, motorowery, łyżworolki, skuter śnieżny (?) i motocykl (!?).

Na początek o rowerach. Cóż, rewelacji nie było. Póki co, wciąż króluje "góral". Różne firmy prześcigają się w jego ulepszaniu, dodając amortyzatory, zmieniając na nowsze typy przerzutek, używając coraz nowszych materiałów - stali molibdenowo-chromowej, aluminium (raczej duraluminium), kompozytów wreszcie, ale wciąż jest to ten sam poczciwy rower. Podobna sytuacja panuje w dziedzinie rowerów szosowych, które dodatkowo są od górskich sporo droższe. Miłym zaskoczeniem na tegorocznych Targach była szeroka gama rowerów turystyczno-rekreacyjnych, często przystosowanych nie tylko do podróży i wycieczek, ale również do robienia zakupów (siatki, koszyki itp. udogodnienia). Szczęściem ceny tych jednośladów, choć nie niskie, są niższe niż rowerów górskich czy szosowych. W tej kategorii - rowerów - Złoty Spodek otrzymała firma Bike Atala z Warszawy za rower Albatros, zaś wyróżnienie firma Impro Sport z Gliwic za rower treningowy SE-032.

Na kolana nie rzucił również osprzęt, prezentowany na Targach. Te same, co i rok temu kaski, lampy, przerzutki czy liczniki do rowerów. Wszystko to można już kupić w każdym szanującym się sklepie rowerowym. Miłą niespodzianką był spory wybór siodełek dziecięcych, o które w sklepach nie jest już tak łatwo. W tej kategorii Złoty Spodek otrzymała firma Impol-Invest z Bielska-Białej za kolekcję kasków rowerowych, zaś wyróżnienia firmy: Rex Industri AB ze Szwecji za siodełko do przewozu dzieci, "Stomil" Dębica za oponę "Waran" oraz Bikershop Service z Krakowa za monitor pracy serca firmy... "Polar" (!?).

Mimo doskonałej organizacji i tym razem (jak i w poprzednich latach) nie obyło się bez zgrzytów. Wprawdzie organizatorzy Targów bez pytań o legitymację prasową czy akredytację uprzejmie i wyczerpująco odpowiadali (np. mnie) na wszelkie pytania o "stronę logistyczną" przedsięwzięcia, ale już np. dyskusja panelowa Studium tras rowerowych odbyła się pierwszego dnia Targów, kiedy to akredytacja była wymagana, zaś sympozjum Ścieżki rowerowe w województwie katowickim odbyło się drugiego dnia Targów, ale za to o godzinie 1200. Od razu dodaję, iż prowadził ją człowiek z Urzędu Wojewódzkiego, do którego mam nadzieję dotrzeć po Targach.

Na koniec dodam, że jeszcze jednym miłym akcentem były dobrze poinformowane, a do tego miłe i zgrabne hostessy, zatrudnione przez poszczególnych wystawców. Następne Targi planowane są za rok.


ZB nr 3(81)/96, marzec '96

Początek strony