"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 4 (82), Kwiecień '96


JAK ZGODNIE Z PRAWEM
ZORGANIZOWAĆ DEMONSTRACJĘ?

Zdaję sobie sprawę, że bieganie od urzędu do urzędu, aby załatwić jakąkolwiek sprawę, nie jest rzeczą przyjemną. Zazwyczaj gubimy się w gąszczu przepisów nie wiedząc, do jakiego urzędu należy się udać z naszym problemem. Przedstawiciele ruchu ekologicznego wielokrotnie zwracali się do biura Informacji o Prawie Ekologicznym z prośbą o wyjaśnienie wymogów prawnych, jakie należy spełnić, aby zgodnie z przepisami prawa zorganizować manifestację, demonstrację, zgromadzenie czy zadymę (itp.). Myślę, że omówienie tej problematyki może być interesujące dla nas wszystkich.

ű ű ű
Rozróżniamy dwa rodzaje tego typu imprez: te, które choćby w niewielkim stopniu odbywają się na drodze publicznej oraz te, które mają miejsce poza drogami. Wymogi, jakie należy spełnić przy organizacji tych drugich, są bardzo uproszczone, w związku z czym, jeżeli jest to tylko możliwe, proponuję ustalając miejsce oraz trasę manifestacji unikać dróg.

Najpierw kilka zdań o przepisach wspólnych dla obydwu rodzajów demonstracji. Kwestie ich organizacji reguluje ustawa Prawo o zgromadzeniach z 5 lipca 1990 r. (Dz.U. Nr 51, poz.297). Postępowanie w sprawach dotyczących zgromadzeń należy do zadań organów gminy. Zgromadzenia organizowane na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób wymagają uprzedniego zawiadomienia organu gminy. Jeżeli zgromadzenie ma się odbyć w pobliżu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, misji specjalnych i organizacji międzynarodowych, korzystających z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych, organ gminy ma obowiązek zawiadomienia właściwego komendanta policji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rada gminy może określić miejsca, w których organizowanie zgromadzeń nie wymaga zawiadomienia (warto więc w wydziale spraw obywatelskich urzędu miejskiego zbadać, czy w Waszej miejscowości takie miejsca istnieją; jeżeli tak, to o ile manifestację zorganizujecie właśnie w takim miejscu, to całą opisywaną przeze mnie procedurę uzyskiwania zezwoleń macie z głowy). Organizator manifestacji ma obowiązek zawiadomienia organu gminy o imprezie w taki sposób, aby wiadomość o niej dotarła nie później, niż na 3 dni, a nie wcześniej, niż na 30 dni przed terminem jej odbycia się. Zawiadomienie to powinno zawierać następujące dane:

Organ gminy może zakazać odbycia manifestacji tylko i wyłącznie wtedy, gdy jej cel lub odbycie sprzeciwiają się ustawom (chodzi tu o kwestie bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo praw i wolności innych osób) albo zagrażają zdrowiu lub mieniu w znacznych rozmiarach. Decyzja o zakazie manifestacji musi być doręczona organizatorowi w terminie 3 dni od dnia, w którym do urzędu dotarło zawiadomienie o planowanej imprezie, nie później jednak, niż na 24 godziny przed planowanym terminem jej rozpoczęcia.

Manifestacja powinna mieć przewodniczącego, który ją otwiera, kieruje jej przebiegiem, a następnie ją zamyka. Przewodniczący jest odpowiedzialny za zgodny z przepisami prawa przebieg manifestacji. Ma on prawo żądać opuszczenia manifestacji przez osobę, która swoim zachowaniem narusza przepisy cytowanej ustawy albo uniemożliwia lub usiłuje udaremnić imprezę. W razie niepodporządkowania się żądaniu, przewodniczący może zwrócić się o pomoc do policji lub straży miejskiej. Organ gminy na wniosek organizatora w celu zapewnienia uczestnikom manifestacji zapewnia w miarę potrzeby i możliwości ochronę policyjną. Warto jeszcze w tym miejscu dodać, że w manifestacji nie mogą uczestniczyć osoby posiadające przy sobie broń, materiały wybuchowe lub inne niebezpieczne narzędzia.

Na tym kończą się ogólne zasady dotyczące organizacji manifestacji. Stosuje się je niezależnie od tego, czy impreza ma się odbyć na drodze publicznej, czy poza nią. Jeżeli zdecydujecie się zorganizować imprezę na drodze, to musicie dodatkowo spełnić kilka innych warunków, o których piszę poniżej.

ű ű ű
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1992, Nr 11, poz.412) zgromadzenia i inne imprezy, które powodują utrudnienie ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny mogą odbywać się pod warunkiem uzyskania zezwolenia, które wydaje minister transportu i gospodarki morskiej, jeżeli impreza ma odbyć się na autostradzie, drodze ekspresowej lub międzynarodowej, a jeżeli ma się ona odbyć na innych drogach - właściwy terenowo wojewoda. Wojewoda wydaje zezwolenie po zasięgnięciu opinii komendanta wojewódzkiego Policji.

Szczegółowo omawianą problematykę opisuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie określenia sposobu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania imprez na drogach, warunków ich odbywania, trybu postępowania i organów właściwych w tych sprawach z dnia 21 lipca 1993 r. (Dz.U. Nr 73, poz.345). Zgodnie z tym rozporządzeniem wniosek o wydanie zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drodze powinien być złożony właściwemu miejscowo wojewodzie co najmniej 30 dni (a jeżeli ma się ona odbyć na drodze międzynarodowej, ekspresowej lub autostradzie - co najmniej 60 dni) przed planowanym rozpoczęciem imprezy. Jej organizator powinien przesłać kopię wniosku do właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego policji. Do wniosku o zezwolenie należy dołączyć:

Zezwolenie lub odmowa wydania zezwolenia powinny być wydane co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy. Organizator imprezy ma obowiązek wyznaczyć osoby czuwające nad przestrzeganiem regulaminu imprezy, a także zobowiązany jest dokonać stosownego oznaczenia miejsc trasy. Ponadto do jego obowiązków należy współdziałanie z organami Policji, zwłaszcza w zakresie uzgadniania przebiegu trasy i sposobu jej zabezpieczania oraz przywrócenia drogi do stanu poprzedniego.

ű ű ű
Reasumując, o zamierzeniu zorganizowania każdej demonstracji należy powiadomić organ gminy, a w przypadku organizowania imprezy na drodze (jeżeli nie jest to autostrada, droga ekspresowa lub międzynarodowa) należy dodatkowo uzyskać zezwolenie od wojewody oraz powiadomić wojewódzkiego komendanta Policji. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych kilku zdań macie już całkowitą jasność co do wymogów prawnych, jakie należy spełnić, chcąc zorganizować legalną "zadymę".

Tomasz Tatomir
* Kuźnicza 46/47, 50-138 Wrocław
tel. 0-71/44-66-95 w.72

WOLNOŚĆ OD ZNANEGO

można
naprawdę można
oswoić pigmeja z ciągnikiem ursus,
zaproponować randkę meteorytowi,
wytknąć oschłość dorzeczom amazonki,
namówić żółwia na kupno spadochronu

ale jak
jak
codziennie rano otwierając oczy, pojąć że to znów nowy, świeży
kompletnie nieznany dotąd
świat

Norbert Kulesza


PRZEPISY OPUBLIKOWANE OD POCZąTKU 1996 R.

  1. Rozporządzenie RM z dnia 21 listopada 1995 r. w sprawie warunków wydawania zezwoleń na działalność związaną z wykorzystywaniem energii atomowej (Dz.U. Nr 3, poz.16).

  2. Rozporządzenie RM z dnia 3 stycznia 1996 r. w sprawie Drawieńskiego Parku Narodowego (Dz.U. Nr 4, poz.28).

  3. Rozporządzenie RM z dnia 3 stycznia 1996 r. w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego (Dz.U. Nr 4. poz.29).

  4. Rozporządzenie RM z dnia 3 stycznia 1996 r. w sprawie Wolińskiego Parku Narodowego (Dz.U. Nr 4, poz.30).

  5. Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o zmianie ustawy - Kodeks Morski (Dz.U. Nr 6, poz.39).

  6. Rozporządzenie RM z dnia 23 stycznia 1996 r. w sprawie ustalenia sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz.U. Nr 12, poz.63).

  7. Rozporządzenie RM z dnia 13 lutego 1996 r. w sprawie utworzenia stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie OŚZNiL (Dz.U. Nr 21, poz.97).

  8. Zarządzenie Ministra OŚZNiL z dnia 30 grudnia 1995 r. w sprawie zasad ustalania jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu (M.P. Nr 3, poz.33).

  9. Nowe rezerwaty przyrody (powstają w drodze Zarządzeń Ministra OŚZNiL): "Bagno Pogorzel" woj. siedleckie, "Bogdaniec III" woj. gorzowskie, "Bojarski Grąd" woj. siedleckie, "Broduszurki" woj. przemyskie, "Buczyna Helenopol" woj. kaliskie, "Bukowa Kępa" woj. częstochowskie, "Dąbrowa na Wyspie" woj. gorzowskie, "Dębina" woj. gorzowskie, "Dziobaki" woj. bielskie, "Gawroniec" woj. bielskie, "Jelenia Góra" woj. bydgoskie, "Jezioro Fletnowskie" woj. bydgoskie, "Kania" woj. siedleckie, "Kuźnie" woj. bielskie, "Mierucinek" woj. bydgoskie, "Minokąt" woj. przemyskie, "Mszar Bogdaniec" woj. kaliskie, "Napoleonów" woj. sieradzkie, "Paza" woj. sieradzkie, "Przeciszów" woj. bielskie, "Przełom Hołubli" woj. przemyskie, "Przełom Witówki" woj. siedleckie, "Reberce" woj. przemyskie, "Rybojady" woj. gorzowskie, "Rzeka Przyłężek" woj. gorzowskie, "Suśle Wzgórza" woj. zamojskie, "Turnica" woj. przemyskie, "Winnica" woj. sieradzkie, "Wrząca" woj. sieradzkie, "Wygon Grabowiecki" woj. zamojskie, "Żebracze" woj. nowosądeckie.

Tomasz Tatomir
Towarzystwo Naukowe Prawa Ochrony Środowiska

gh
IV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL FILMÓW EKOLOGICZNYCH
EKO-FILM '96
Nowogard 19-26.5.96
§ impreza główna (pokaz filmów) § wystawy - plastyczna i kompozycji roślinnych § degustacja "zdrowej żywności § warsztaty dzieci i młodzieży § blok "Barwy polskiej ekologii" § Sejmik Ekologiczny Młodzieży § kiermasz § rajd rowerowy § seminarium § impreza "W lesie" § wioska indiańska § i in.

Organizator
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej
Potulicka 59, 70-230 Szczecin
tel./fax: 333-913, 489-960, 480-404, 330-529


<<<< Spis treści