"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 4 (82), Kwiecień '96


Już po raz trzeci "Klub Gaja" i współpracujące organizacje przygotowują

ŚWIĘTO WISŁY

Święto Wisły przygotowywane na czerwiec jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii "Teraz Wisła", której celem jest poprawienie jakości wody i jej racjonalne wykorzystywanie, ochrona bioróżnorodności i wartości kulturowych poprzez aktywizację społeczności lokalnych.

W ramach kampanii wydawany jest miesięcznik "Wisła Fax" i inne publikacje, tworzona jest baza danych, organizowane są spotkania, warsztaty i ... duże wydarzenia takie, jak Święto Wisły.

Naukowcy z Komitetu Ochrony Przyrody PAN zgodnie twierdzą, że obok Puszczy Białowieskiej i Bagien Biebrzańskich, środkowy odcinek Wisły należy do najcenniejszych terenów przyrodniczych w kraju, gdzie rzeka tworzy liczne wyspy i piaszczyste łachy, strome skarpy, starorzecza. W jej dolinie żyje ponad 200 gatunków ptaków, w tym kilka zagrożonych, takich jak kulon, mewa czarnogłowa i mała, rybitwa białoczelna. Nadrzeczne lasy łęgowe są najbogatszym w gatunki roślin i zwierząt środowiskiem leśnym na naszym kontynencie, porównywalnym do niektórych lasów deszczowych strefy tropikalnej, a sama Wisła jednym z najważniejszych korytarzy ekologicznych w Europie.

"Dolina Wisły jest miejscem o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Ochrona tego terenu winna stać się jednym z priorytetowych działań podejmowanych w skali Europy Środkowej"- w ten sposób podsumowane jest opracowanie "Korytarz Ekologiczny Wisły" Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w Polsce.

Niestety, pomimo unikalnych walorów przyrodniczych i kulturowych Wisły istnieją plany budowy w jej dolnym odcinku 7 stopni wodnych tzw. Kaskada Dolnej Wisły czy koncepcje regulacji Wisły Środkowej.

Po tych kilku latach prowadzenia Ogólnopolskiej Kampanii "Teraz Wisła" doszliśmy to podstawowego pytania: jak prawdziwie zainteresować społeczności lokalne ochroną Wisły? W jaki sposób otworzyć ludzi na tę unikalną i wspaniałą rzekę?
Z pewnością jest to działanie bardzo trudne i długofalowe, ale pewien zarys jest już wypracowany. Wiadomo, iż nie jest w stanie zrobić tego jedna grupa. Dlatego podstawowym zadaniem "Klubu Gaja" jest poszukanie sojuszników. Stworzenie, jak to nazwaliśmy, Kręgu Przyjaciół Wisły, a bardziej specjalistycznie: sieci organizacji i instytucji zainteresowanych ochroną Wisły.

Królowa Polskich Rzek ma ponad tysiąc kilometrów, a jej zlewnia to ponad połowa Polski. Przyjaciół potrzebuje na każdym kilometrze.

Musimy opiekować się cennymi terenami, inicjować i wspomagać działania na rzecz oczyszczenia rzeki, pokazać lokalnym społecznościom rolę Wisły dla każdej z nich, alarmować, gdy planuje się kolejną ostrogę, w zbudowaniu której nie uwzględnia się ochrony przyrody. Nawet nabrzeże można umocnić tak, iż nie szpeci ono krajobrazu i nie niszczy rzeki. Trzeba tylko chcieć, a my musimy tego żądać.

W tym roku Święto Wisły przebiegać będzie pod hasłem "Woda źródłem życia". Czysta woda potrzebna jest nam wszystkim i będzie ona podstawą do opracowywania proekologicznych koncepcji zagospodarowania Wisły.

Święto Wisły możecie zorganizować w swoim mieście, w swojej szkole, w swojej grupie.

Możecie zorganizować spotkania z władzami lokalnymi, akcje informacyjne, konferencje prasowe, konkursy, gazetki szkolne itd.

Przyślemy Wam materiały informacyjne (ulotki, plakaty, broszury, specjalny "Wisła Fax"), podeślemy informacje, jak zorganizować akcję, konkursy, jak współpracować z władzami lokalnymi i mediami.

Wojciech Owczarz
"Klub Gaja"
/ 261, 43-301 Bielsko-Biała 1


URZąDZANIE BRZEGU WISłY

Gmina Karczew k.Warszawy zdecydowała o budowie żwirowni na brzegu Wisły powyżej ujścia Świdra. Inwestycja ma docelowo objąć ponad 200 ha obszarów, na których znajduje się m.in. wyspa z największą na Wiśle i na Mazowszu kolonią lęgową mew śmieszek (ok.1600 par), gdzie gnieźdżą się ptaki umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Ginących Zwierząt. Zarząd Miasta i Gminy, podejmując decyzję, zbagatelizował negatywne stanowisko wojewódzkiego konserwatora przyrody, protesty Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody, Koła "Otwockie Sosny".

Inwestycję na terenie planowanego rezerwatu przyrody realizować ma firma Bagbud SA z Warszawy, której działalność znana jest z okolic Jabłonnej. Całkowite zniszczenie nadbrzeżnego drzewostanu oraz bezpośrednie zagrożenie obecnym tam żeremiom bobrów stało się przedmiotem licznych interwencji (m.in. Pogotowie ekologiczne TV2 z 31.1.95). Firma jest dość sprawna w załatwianiu pozwoleń i ekspertyz oraz przekonywaniu odpowiednich urzędników.


Zatroskany o rozwój swojej gminy wiceburmistrz Karczewa mówi, że nie będzie u niego skansenu ani rezerwatu Indian. Wątpliwe, czy Indianie chcieliby osiedlić się w Karczewie, ale, aby wykluczyć wszelkie prawdopodobieństwo takiej ewentualności, lepiej zlikwidować zarośla i szuwary, w których mogliby się ukryć. Przy okazji zmniejszy się przyrost naturalny w okolicy, w dużej części uzależniony od istnienia nadwiślańskich zarośli.

Wyślijcie pozdrowienia do Karczewa!

Społeczny Komitet Obrony Wisły


<<<< Spis treści