Strona główna 

ZB nr 5(83)/96, maj '96

NOWE KSIĄŻKI


Fundacji "Ekologia i zdrowie"
Opracowanie zawiera podstawowe informacje na temat wysypisk odpadów komunalnych: od wyboru terenu pod wysypisko, poprzez jego właściwą eksploatację, do skutecznej jego rekultywacji, a także wiadomości na temat wpływu wysypiska na środowisko naturalne.

Środowisko naturalne zagrożone jest nie tylko przez przemysł; równie skutecznie może je dewastować niepohamowany wzrost liczby mieszkańców danego rejonu. Na czym polega ten niesłychanie ważny dylemat, przed którym staje ludzkość i co musimy zrobić my wszyscy, mieszkańcy tej planety, aby ją uchronić, jest to temat referatu A. Wijkmana, znakomitego specjalisty w zakresie ekologii, członka Szwedzkiej Agencji Rozwoju Współpracy z Krajami Rozwijającymi się.

dr Marek Siemiński

Broszura stanowi kompleksowe opracowanie przedstawiające problemy zagrożenia zdrowia ołowiem, pochodzącym ze skażonego środowiska, mechanizm jego oddziaływania na człowieka, jak również rady, jak uniknąć tych zagrożeń. Autor licznych publikacji, znakomity fizjolog, dr hab. J. Przybylski, jest wieloletnim pracownikiem Warszawskiej Akademii Medycznej.

W opracowaniu przedstawiono podstawowe informacje o najważniejszych kancerogenach w wodzie, którą pijemy. Omówione są zarówno pochodne chlorowcoorganiczne, jak i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, również dane, będące przykładem wpływu niektórych czynników na poziom rakotwórczych mikrozanieczyszczeń w wodzie. Dr Stanisław Sadowski jest pracownikiem PZH.

Czy istnieje bezpieczne stężenie substancji toksycznych? Powszechnie dominuje pogląd, że jeśli dany czynnik toksyczny występuje w "dopuszczalnych" stężeniach, nie stwarza on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Polemika prof. Williama J. Rea, Dyrektora Centrum Medycyny Środowiskowej w Dallas, USA. Także: odpowiedzi na wiele podstawowych pytań związanych z narażeniem na substancje chemiczne obecne w środowisku.

Przystępne, zwięzłe i wyczerpujące opracowanie tematu. Zawiera ogólne wiadomości na temat biologicznego działania pól elektromagnetycznych, a także regulacje prawne oraz ocenę źródeł narażenia. KrzysztoPachocki jest pracownikiem naukowym PZH i członkiem Ministerialnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko.

Informacje, skąd biorą się zanieczyszczenia w naszych mieszkaniach i co każdy z nas może zrobić, żeby je ograniczyć. Atrakcyjna forma tego wydawnictwa sprawia, że chętnie czyta je cała rodzina.

Wiele szczegółowych informacji na temat źródeł, z których pochodzi radon, jego szkodliwego działania, sposobów zapobiegania, a także metod analitycznych stosowanych przy jego wykrywaniu. Sporo uwagi poświęcono problemowi środowiskowego narażenia na radon w Polsce, podając obowiązujące normy oraz wyniki prowadzonych pomiarów, porównując je z odpowiednimi danymi światowymi.

Raport z badań przeprowadzonych przez Fundację "Ekologia i Zdrowie" w okresie luty-kwiecień 1994. Zawiera pełną analizę uzyskanych danych, jak również opracowane podstawowe wiadomości na temat ołowiu i jego działania na organizm człowieka. Dr Marek Siemiński, prezes Fundacji "Ekologia i Zdrowie", jest autorem wielu publikacji z zakresu środowiskowych zagrożeń zdrowia.

Zamówienia
Fundacja "Ekologia i Zdrowie"
Grójecka 128 paw. 53, p.21,
02-383 Warszawa
tel. 0-22/467167
ecohealth@gn.apc.org
nr konta PBK VIII O/W-wa, 370028-700317-132.3

do wiadomości podała Asia




WILK W SIDłACH

To temat jednego ze zdjęć, ilustrujących Antologię praw zwierząt, wydaną przez bielski Klub "Gaja". Inne fotogramy pokazują między innymi cichy dramat królików, poddawanych eksperymentom prokosmetycznym, tucz gęsi, zamienianych później w smakowite wątróbki sztrasburskie oraz ofiarę kłusownictwa szamoczącą się w śmiertelnym potrzasku. Teksty napisali autorzy zagraniczni i polscy, m.in. Tom Reagan, Ewa Banaszkiewicz oraz Dariusz Paczkowski. To cenne wydawnictwo zwraca uwagę na ważną problematykę naszych czasów.

(szel)

& Antologia praw zwierząt, Klub "Gaja", Bielsko-Biała 1995.

KSIĄŻKI


Polskiego zrzeszenia inżynierów sanitarnych
Wydane za zgodą WHO polskie tłumaczenie zawierać będzie rozdziały nt. aspektów mikrobiologicznych, chemicznych, radiologicznych, wskaźników wpływających na ocenę jakości wody przez konsumentów oraz ochrony i poprawy jakości wody.

Przewidywany termin wydania - III kwartał 1996 r.

Cena - 28 zł, przedpłata subskrypcyjna - 10 zł. Tylko w systemie subskrypcji.

Zamówienia
PZIS
* Czackiego 3/5, 00-043 Warszawa
/fax: 27-02-62

Zarząd Koła Polskiego Klubu Ekologicznego w Ustroniu pragnie poinformować, że nasze Koło opracowało i wydało Raport o stanie środowiska naturalnego Ustronia. Raport ten powstał dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bielsku-Białej oraz finansowego i merytorycznego wsparcia Urzędu Miejskiego w Ustroniu.

Nasze opracowanie jest próbą zebrania wszystkich dostępnych, publikowanych i niepublikowanych informacji o stanie środowiska naszego miasta. Zawiera próbę podsumowania dotychczasowej wiedzy o środowisku naturalnym Ustronia i oceny jego aktualnego stanu. W raporcie staraliśmy się wskazać wszelkie dobre i złe zmiany zachodzące w środowisku, podsumować dotychczas zrealizowane prace na rzecz jego ochrony i poprawy, a także sformułować wnioski i wskazać najważniejsze kierunku działań w przyszłości.

Mamy nadzieję, że nasz liczący prawie 100 stron raport, ilustrowany grafikami znanego i lubianego ustrońskiego artysty Bogusława Heczki, stanie się ważnym źródłem wiedzy na temat środowiska naturalnego Ustronia dla wszystkich zainteresowanych.

prezes Zarządu
mgr Aleksander Dorda
Rynek 1, Biblioteka Miejska
43-450 Ustroń, tel. 23-40




ZB nr 5(83)/96, maj '96

Początek strony