Strona główna 

ZB nr 6(84)/96, czerwiec '96

AKCJA PLAKATOWA NA ŚLĄSKU

Dla upamiętnienia 10 rocznicy katastrofy w Czarnobylu DOBRZE przeprowadziła akcję plakatową. Wiele specjalnie z tej okazji przygotowanych plakatów rozkleiliśmy głównie w centrum Mysłowic i Katowic.

Ananke
Konflikt
Owca

Kontakt
AnRZŻ "DOBRZE"
66, 41-400 Mysłowice
(+ znaczek)

DZIEŃ ROWERU W LOS ANGELES

Od 600 28.4 grała w tym mieście kapela, uprzyjemniając pierwszy - najdłuższy - wyścig rowerowy na dystansie 40 km ulicami Los Angeles. Do późniejszych konkurencji w różnych kategoriach wiekowych dołączali nie zarejestrowani amatorzy z nie mniejszą werwą, niż zawodnicy. Na wegetariańskich stoiskach można było skosztować tysięcy dań i pić - niestety z puszek - serwowane bezpłatnie soki.

Po południu odbyły się aukcje rowerów, na których jechali zwycięzcy, nalepek i polskiej koszulki z napisem "Rower nie truje" (osiągnęła cenę 80 $). Uzyskane pieniądze przeznaczone zostały na kampanię "Rower na freewayach".

Wieczorem w kościele prezbiteriańskim odbył się koncert jazzu i popu dla uczestników rowerowej zabawy. Impreza była doskonale nagłośniona i bardzo udana.

Rowerzystów przybywa.

Przemysław Sobański

Spore zdumienie w Inowrocławiu wywołało niedawne oświadczenie prezesa zarządu Zakładów Chemicznych "Soda Mątwy" S.A., Bogdana Wachulca, który powiedział, że kierowany przez niego zakład będzie starał się o certyfikat w dziedzinie ekologii, co niewątpliwie zwiększy zainteresowanie zachodnich przedsiębiorstw wyrobami tej firmy.

Złośliwi twierdzą, że będzie to trudne, bo nawet jeśli inspektorzy przyznający patent nie wykąpią się w przepływającej tuż obok Zakładów Noteci, to nie noszą raczej przyciemnionych okularów, by nie zauważyć snujących się nad fabryką dymów lub nie zauważyć zapylonych domostw.

W kwietniu Inowrocławskie Zakłady Chemiczne "Soda Mątwy" S.A. otrzymały certyfikat niemieckiej firmy Germanischer Lloyd w dziedzinie "chemii ciężkiej".

Dzień Ziemi świętowano zapewne w każdym polskim mieście. W tę akcję włączyło się inowrocławskie Radio "i". Przez dwa dni na antenie gościli przedstawiciele Inowrocławskiej fundacji Ekologicznej - Stanisław Milecki i Mariusz Wultański oraz KrzysztoKomedziński. Prowadzili oni konkursy telefoniczne z nagrodami ufundowanymi przez Fundację oraz opowiadali o ochronie środowiska.

W inowrocławskim parku uzdrowiskowym odbył się też konkurs dla dzieci, polegający na rysowaniu kredą po asfalcie. W mieście postawiono na młodzież (do radia dzwonili przeważnie ludzie młodzi) - wszyscy liczą na to, że będzie to procentowało w przyszłości.

2 J.H.


WSPÓLNA POLSKA

Lewica podobno nie lubi prawicy. Rządząca obecnie w naszym kraju postkomunistyczna lewica wprowadziła na stanowisko wojewody krakowskiego swojego człowieka - Jacka Majchrowskiego. Wojewoda uczestniczył w obchodach święta 3 Maja. Pisze o tym "Gazeta Wyborcza":
Tuż obok anarchistów ustawili się zwolennicy Polskiej Wspólnoty Narodowej, którzy do Krakowa przyjechali ze swym przywódcą, Bolesławem Tejkowskim. Odseparował ich jednak zwarty szpaler policji. Sam Tejkowski został przywitany przez wojewodę J. Majchrowskiego, który uścisnął mu dłoń.

"Wszystkich, którzy naród terroryzują, osądzimy. Nie utrzymujemy kontaktów z innymi ugrupowaniami politycznymi, bo są zażydzone" - przemówił wódz PWN.

Publiczny uścisk dłoni podczas oficjalnych obchodów - to już polityka. Przypomnę, że lewica lubuje się w akcentowaniu tolerancji i manifestuje często niechęć do wszelkich skrajności i nacjonalizmu.

Nie od dziś odnieść można wrażenie, że tzw. "Demokratyczna Lewica", chcąc zdobyć poparcie w wyborach, każdemu oferuje coś miłego. Z "propagandowego wora" można wyciągnąć zarówno kosmopolitę, jak i patriotę, katolika i antyklerykała, myśliwego i wegetarianina.

Tomasz Poller

"Gazeta Wyborcza", Kraków, 4.5.1996.


CZAS NA OBCHODY ROCZNICOWE

Mija właśnie dokładnie 12 miesięcy od czasu, kiedy zamknięto krótki odcinek ścieżki rowerowej na krakowskich bulwarach wiślanych, pod samym Wzgórzem Wawelskim.

Spowodowało to przerwanie świetnej trasy rowerowej dokładnie w połowie. Powód - remont muru. Istotnie, mur się sypie, jednakże jedyne prace, jakie wykonano przez ten czas, to postawienie solidnych, stalowych barier, blokujących przejazd. Strategiczne posunięcie by zniechęcić rowerzystów?

We wtorek w bloku telewizji edukacyjnej emitowany jest program pt. Fantastyczne opowieści. Otóż 23.4 pojawił się w nim felieton o kangurach. Nakreślono w nim sytuację australijskiej przyrody, która podobno cierpi i jest niszczona przez rozwój populacji tegoż zwierzęcia, sięgającej 5 mln osobników. Aby ulżyć naturze, postanowiono (cytuję) ...zmniejszyć populację najbardziej humanitarną metodą odstrzału. Działanie to motywowano tym, iż natura nie jest w stanie poradzić sobie z kangurami oraz (a może w szczególności - dedukując z tonu wypowiedzi), że mają one gospodarcze zastosowanie jako karma dla zwierząt domowych, zwłaszcza psów. Telewizja edukacyjna pokazała. Niech się dzieci uczą.

2 Artur Sroka


ZWRACAM UWAGĘ

Niedawno byłem na dobrym filmie. Jest on zalecany, i całkiem słusznie, przez Ministerstwo Ochrony Środowiska jako edukacja ekologiczna. Jest to film Uwolnić orkę 2.

Janek Bocheński


PRZECIW SPALARNI

Dnia 29.5 w lokalu BORE odbyła się konferencja prasowa w sprawie budowy spalarni śmieci przy ul. Zabranieckiej w Warszawie. Przedstawiciel Grupy Inicjatywnej, Waldemar Kotowski poinformował dziennikarzy, że złożono już 10,5 tys. podpisów pod protestem przeciw lokalizacji spalarni śmieci w gminie Targówek. Rada Gminy radzi, co robić, gdyż w ustawowym terminie 60 dni od zgłoszenia złożono 7800 podpisów. Resztę doręczono później. Żeby referendum się odbyło, należy złożyć wniosek w tej sprawie, podpisany przez 10% uprawnionych do głosowania (których na Targówku jest ok. 100 tys.). Listy takie powinny być złożone w ciągu 60 dni od ogłoszenia projektu. Potem gmina ma 30 dni na ich przeanalizowanie. Jeśli stwierdzone zostaną uchybienia, powinno się o nich poinformować Grupę Inicjatywną, która ma dwa tygodnie czasu (od momentu powiadomienia) na dokonanie poprawek.

W opisywanym wypadku gmina jeszcze się nie ustosunkowała do sprawy. Pomimo zaproszenia, przedstawiciel burmistrza Gminy Targówek na konferencję nie przybył.

Jarema Dubiel
Biuro Obsługi Ruchu Ekologicznego
0-22/618-37-81


DZIEŃ ZIEMI W CZĘSTOCHOWIE

Z opóźnieniem otrzymaliśmy raport o jego przebiegu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej, dzięki współpracy dyr. Heninga, dyr. SP nr 24, B. Strzelbickiej oraz pracowników bibliotecznych - pp. Leona i Longina, grupa działaczy ekologicznych zorganizowała wystawę Ochrona środowiska i ekologia głęboka o podtytule Enklawy oraz cykl wykładów. Na wystawie prezentowano: grafiki i malowane kamienie Artura Szumlasa, materiały o alternatywnych metodach egzystencji (artykuły o LET's z ZB i teksty z "Wegetariańskiego Świata"), materiały o Platonie, Sokratesie, coś o "Hare Kriszna" i rozdawaniu żywności ubogim oraz o 100. rocznicy urodzin ich duchowego mistrza, zdjęcia z Nepalu i z zanieczyszczonych okolic Częstochowy.

21.4 o 1000 rozpoczął się wykład nt. wegetarianizmu i koncert muzyki indyjskiej w wykonaniu zespołu z "Hare Kriszna", połączone z poczęstunkiem potrawami wegetariańskimi, potem Remik Okraska prezentował wydawnictwa ekologiczne, a Janek Piskorski - hatha-yogę i "pozytywne myślenie".

Imprezę zorganizowali Maciek, Przemek, Artur, Fiodor i Krzysiek z Ruchu Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych i Alicja z FZ.

Alicja


POLSKA - CZECHY

Federacja Młodych Unii Pracy to organizacja młodzieży socjaldemokratycznej.

Adres
Tomek Podsiadło
Federacja Młodych Unii Pracy
Bracka 11, 00-501 Warszawa
628-58-59 621-89-10
uniapracy@waw.pdi.net Organizacja ta nawiązała kontakty ze swoimi czeskimi odpowiednikami. Razem mają zamiar podjąć skoordynowane działania celem rozwiązywania problemów obu krajów, a zwłaszcza tych związanych z ochroną środowiska naturalnego i turystyką. W związku z tym Federacja wystosowała apel do wszystkich zainteresowanych organizacji i osób o kontakt i przedstawienie uwag i propozycji o stosunkach polsko-czeskich.


WSTRZĄSAJĄCY RAPORT

Dzięki uprzejmości posła Artura Siedlarka (UP) zapoznałem się z raportem pt. Aspekty ochrony środowiska w obszarze zlewni zbiornika Czorsztyn. Poseł Siedlarek raport otrzymał od Pana Stanisława Żelichowskiego, który (mam nadzieje) i Tobie go udostępni. Adres: Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, al. Wawelska 52, 00-922 Warszawa. Raport jest wielce wstrząsający: dokładnie ukazał zalaną dolinę, góry i beton, wielkie wywrotki i chłopskie zaprzęgi, las i beton. Wyraźne kolorowe zdjęcia na dobrym kredowym papierze. Są i mapy. Polecam zwłaszcza te na stronie 18: jakość zasobów wodnych. Jaka ona jest? A taka:
Mnie się odechciało kąpać w zbiorniku.

Zamek oblany betonem. Sterty śmieci. I w perspektywie budowane są, i owszem, oczyszczalnie. Ale kiedy woda będzie czysta??? Na co komu taki zbiornik???


FOKA SZARA

W odpowiedzi na moje wystąpienie w sprawie udziału Wojska i Marynarki Wojennej w ochronie fok, Dyrektor Departamentu Stosunków Społecznych Ministerstwa Obrony Narodowej, Pani Ewa Troszczyńska (adres: ul. Klonowa 1, 00-909 Warszawa) poinformowała mnie, że zostały przez Biuro Ochrony Środowiska MON-u podjęte rozmowy ze Stacją Morską na Helu. Ustalono wstępnie tematykę i zakres planowanej współpracy.

Wygląda na to, że szanse foki szarej na przetrwanie troszkę wzrosły...
Gdyby ktoś chciał pomóc, to podaję...
Kontakt
dr KrzysztoSkora, Stacja Morska
Morska 2, P - 37
84-150 Hel 1
75-08-36, 75-04-20, teleks 054-141 hel ug pl
sekhel@halina.univ.gda.pl A swoją drogą, jak to miło, że są urzędnicy, dla których przepisy KPA o postępowaniu wnioskowym nie straciły ważności.

3 x Piotr Szkudlarek


UNIA PRACY
W OBRONIE ŚRODOWISKA

25 maja spotkali się w Warszawie członkowie i sympatycy Sekcji Ekologicznej Unii Pracy. Przyjęto:
  1. Założenia utworzenia obszaru ekologicznego "Tlen dla Polski" - obejmującego 6 województw Polski północno-zachodniej. Sekcja Ekologiczna UP podjęła prace nad założeniami w roku 1995. 25 maja 1996 rozpoczynamy prezentacje naszej inicjatywy oraz podejmujemy działania dla pozyskania dla niej szerokiego poparcia ruchu ekologicznego oraz instytucji państwowych i samorządowych.

  2. Stanowisko Sekcji Ekologicznej UP w sprawie budowy w Polsce spalarni odpadów komunalnych. Nawiązując m.in. do programu Unii Pracy, Sekcja wypowiedziała się zdecydowanie przeciwko budowie w Polsce spalarni odpadów komunalnych ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Sekcja podejmie działania, m.in. poprzez Klub Parlamentarny UP, zmierzające do przyjęcia w Polsce moratorium na budowę spalarni odpadów komunalnych. Unia Pracy będzie też wspierać wszelkie społeczne inicjatywy zmierzające do wstrzymania budowy konkretnych spalarni odpadów.

  3. Stanowisko Sekcji Ekologicznej UP w sprawie rządowej polityki kształtowania cen na nośniki energii. UP potępia zawyżanie cen oleju opałowego i gazu, a preferowanie cenowe węgla kamiennego. UP będzie domagała się takiego systemu podatkowego, który promowałby paliwa ekologiczne. O konkretne działania legislacyjne Sekcja zwróci się do posłów Unii Pracy.

Artur Siedlarek


LOBBYING EKOLOGICZNY
W OLSZTYNIE

W dniach 31.5-2.6 czerwca odbyły się w Olsztynie warsztaty Cele i formy lobbyingu ekologicznego w warunkach Polski. Głównym organizatorem warsztatów było stowarzyszenie Centrum Informacji Ekologicznej (w organizacji), którego podstawowym celem statutowym jest organizowanie działań lobbyingowych i akcji edukacyjnych w zakresie lobbyingu ekologicznego. Warsztaty adresowane były do młodych ludzi rozpoczynających działalność na rzecz ekologii. Dwadzieścia kilka osób z różnych stron Polski poznawało historię ruchu ekologicznego, zapoznawało się z pojęciami obywatelskiego nieposłuszeństwa i ekologicznej obrony koniecznej, wysłuchało wykładu nt. funkcjonowania władzy w Polsce i możliwości oddziaływania na tę władzę. Rozmawiano także o stronie organizacyjnej działalności proekologicznej (zakładanie stowarzyszeń, zdobywanie środków na działalność itp.). Uczestnicy warsztatów odbyli także wycieczkę terenowa, gdzie oglądali wyniki ekologicznych akcji bezpośrednich oraz rozmawiali z ich organizatorami. Spotkali się także z przedstawicielami biura akcji "Stop Kormoran" (chodzi o rajd samochodowy organizowany w olsztyńskich lasach).

Artur Siedlarek


DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
W łODZI

2.6. o godz. 13 w Łodzi na ul. Piotrkowskiej odbyła się manifestacja rowerowa z okazji Dnia bez Samochodu (obchodzonego trochę z wyprzedzeniem).

Kilkadziesiąt osób eskortowanych przez smrodzące spalinami w nos samochody policyjne przejechało rowerami Piotrkowską. Po dojechaniu na pl. Niepodległości (południowy koniec Piotrkowskiej) podziękowaliśmy Policji za pomoc i wróciliśmy już bez asysty, blokując skrzyżowania i skandując prorowerowe hasełka. Manifestację oglądało wielu łodzian tłumnie zebranych na Piotrkowskiej z okazji Dni Stuttgartu i wyścigu kolarskiego "Solidarności". Niektórzy spontanicznie włączali się do akcji. Zbieraliśmy podpisy pod petycją o zwiększenie ilości ścieżek rowerowych w Łodzi (obecnie jest ok. 1 - słownie jeden - kilometr). Organizatorzy wyścigu "Solidarności" pozwolili nam umieścić nasze hasła na barierkach wyścigu (a było to normalnie cholernie drogie). Akcja udała się! Jej koordynatorem był Andrzej Sukiennik.

Ku chwale roweru,

KrzysztoA. Wychowałek
Międzyuczelniane Lobby Ekologiczne
* Piotrkowska 77/14
90-423 Łódź
tel./fax: 48/42/30-17-49
kaw@doskomp.lodz.pl




ERRATA

Autorem rys. w ZB 5/96 s. 82 jest Janek z Kraśnika.




ZB nr 6(84)/96, czerwiec '96

Początek strony