Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Rafał Górski - Bez państwa. Demokracja uczestnicząca w działaniu

Bez Państwa. Demokracja uczestnicząca w działaniu - okładka książki

Odpowiedź na kryzys demokracji liberalnej, objawiający się m.in. spadkiem frekwencji wyborczej, nasileniem populizmu, arogancją rządzących i niebezpiecznym „zblatowaniem” elit politycznych z biznesowymi, może być tylko jedna: więcej demokracji. Nie chodzi jednak o zmianę samej treści życia politycznego poprzez rozszerzanie pola debaty, polaryzację opinii i antagonizację postaw, jak chcą niektórzy krytycy demokracji liberalnej, ale o radykalną zmianę samej jego formy. Demokracja uczestnicząca wyciąga ostateczne wnioski z ideałów i postulatów leżących u podstaw ustrojów demokratycznych; stanowi realne upodmiotowienie jednostek, które dzięki faktycznemu uczestnictwu w procesie podejmowania decyzji politycznych, mają na nie rzeczywisty wpływ. Książka, podzielona na trzy części, pokazuje, jak postulaty demokracji uczestniczącej stosowane są w samorządach (budżety partycypacyjne), zakładach pracy (demokracja pracownicza) oraz sądownictwie (sprawiedliwość naprawcza). Rafał Górski przedstawia demokrację uczestniczącą nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Odwołując się do przykładów zarówno z zagranicy (m.in. Porto Alegre w Brazylii), jak i z Polski (gmina Zabierzów pod Krakowem), opisuje i analizuje procedury demokracji uczestniczącej. Książka jest więc nie tylko przyczynkiem do dyskusji na temat ustroju demokratycznego, ale również świetnym poradnikiem dla tych, którzy zamiast oczekiwać, aż lepszy świat stworzą politycy i urzędnicy, sami chcieliby wprowadzić demokrację uczestniczącą w życie.

Książkę obszernym wstępem opatrzył Jan Sowa. Zakończenie stanowi Licencja wolnej dokumentacji GNU. Utwór jest bowiem objęty jedną z licencji Creative Commons.

Jest to druga książka Korporacji Ha!art (Fundacja Krakowska Alternatywa) w serii Linia Radykalna (por. Zniewolony umysł 2)1

Ilość stronic: 250
Format: 12,5 x 19,5
Projekt okładki: Janek Simon
Okładka: broszura
ISBN 83-89911-76-6
Miejsce i data wydania: Kraków 2007
Cena: 25 PLN

Więcej informacji o książce: ha.art.pl/?view=news&nid=387

O AUTORZE

Rafał Górski - publicysta, działacz ruchów ekologicznych i antywojennych, członek Federacji Anarchistycznej. Napisał książki Demokracja uczestnicząca w samorządzie lokalnym (Bractwo Trojka, Poznań - Kraków 2003) i Przewodnik po demokracji bezpośredniej (Bractwo Trojka, Poznań - Kraków 2005), jest współautorem i redaktorem monografii Anarchosyndykalizm. Strajki, powstania, rewolucje 1892 - 1990. (Inicjatywa Pracownicza, Poznań - Kraków 2006). Mieszka w Krakowie. W listopadzie 2006 r. u Rafała Górskiego zdiagnozowano raka2. Dochód z książki Bez państwa przeznaczony zostanie na jego leczenie.


O SERII „LINIA RADYKALNA”

Celem „Linii Radykalnej” jest wprowadzenie do dyskusji na temat społeczeństwa, polityki, ekonomii i kultury głosów marginalizowanych lub pomijanych. Punktem wyjścia dla twórców serii jest światopogląd wolnościowy i perspektywa niezależnego aktywizmu. Interesują nas kwestie istotne dla współczesnej Polski, ale także sprawy o uniwersalnym znaczeniu: laicyzm, nacjonalizm, migracje, ekologia, feminizm, konsumpcja, praca, życie codzienne, przestrzeń publiczna, demokratyzacja i wiele innych. Cechą wyróżniającą przedstawiane autorki i autorów – najnowszych, klasyków, jak i tych „źle obecnych” – jest przede wszystkim radykalne zakwestionowanie obowiązującego status quo.

Wydawca:
Korporacja Ha!art
Pl. Szczepański 3a (Bunkier Sztuki)
31-011 Kraków
tel./fax 012 422 81 98
ha.art.pl
email: korporacja@ha.art.pl, redakcja@ha.art.pl


„Zielone Brygady. Pismo Ekologów”, nr 1 (222), 2007 s. 36
Rafał potrzebuje Twojej pomocy!, „Zielone Brygady. Pismo Ekologów”, nr 4 (218), 2006 s. 33, zb.eco.pl/publication/rafal-potrzebuje-twojej-pomocy-p429l1Powyższy artykuł w pliku PDF: pdf
Rafał Górski