Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]

REKLAMA - ZB nr 3(161)/2001, maj 2001

[ English version of adverts ]

Żywność Naturalna

Sklep oferuje:

Adresy:


EKO-SKLEP

Oferuje warzywa z atestowanych gospodarstw ekologicznych, oleje na zimno tłoczone (rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, z pestek winogron), żywność bezglutenową i dla diabetyków, wyroby z soi i tofu, otręby, cukier brązowy, fruktozę, herbaty zielone i czerwone, środki wspomagające odchudzanie, duży wybór batonów musli.

Dla stałych bywalców rabat 10%.

Dogodna lokalizacja w centrum Krakowa (między Starym Kleparzem a ul. Długą).

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 18, a w soboty 9 - 14.

EKO-SKLEP
ul. Krzywa 6
31-149 Kraków
tel. 634-33-99


JESTEŚ TYM CO JESZ!

EKOLOGICZNY BAR WEGETARIAŃSKI
MOMO

ZAPRASZA NA:

Zjedz na miejscu, lub weź ze sobą

CZEGO NIE UŻYWAMY W NASZEJ KUCHNI:

TANIO! ZDROWO! INACZEJ!

Kraków, al. Dietla 49
(przy Krakowskiej) na Kazimierzu
czynne już od 800


Bary wegetariańskie VEGA
BAR WEGETARIAŃSKI VEGA
UL. ŚW. GERTRUDY 7
KRAKÓW
TEL. (012) 422-34-94
10.00 - 21.00

BAR WEGETARIAŃSKI VEGA
UL. KRUPNICZA 22
KRAKÓW
TEL. (012) 430-08-46
9.00 - 22.00

Restauracja wegetariańska VEGA
ul. Szeroka 3, Kraków
zapraszamy codziennie 9.00 - 23.00
tel. (012) 431-01-29: fax (012) 431-01-54
zapraszamy codziennie restauracja zamknieta

strona: www.vegarestauracja.com.pl
e-mail: vega@vegarestauracja.com.pl


Jesteś wegetarianinem?

Nie masz dostępu
do dobrze zaopatrzonego sklepu?

Zastanawiasz się czym zastąpić mięso?

Poszukujesz zdrowej żywności?

Jest rozwiązanie!!!

SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA
ŻYWNOŚCI WEGETARIAŃSKIEJ

Wystarczy zadzwonić pod numer
0-61/81 98 253
cena rozmowy jak za zwykłe połączenie
aby otrzymać ofertę i zamówić interesujące Cię
produkty z naszej oferty.

W ciągu 48 godzin przesyłka
zostanie dostarczona do Twojego mieszkania.


biotrem

REWOLUCJA W OPAKOWANIACH!

BIODEGRADOWALNE NACZYNIA JEDNORAZOWE
Z OTRĄB PSZENNYCH

W samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w Giżycku, położonym w jednym z najczystszych regionów Polski, zbudowano wielki młyn. Tak jak wszystkie młyny miele on ziarno, wytwarzając mąkę, kaszę i otręby. Mąka i kasza, jak wiadomo, służy od wieków człowiekowi do przygotowania posiłków. Otręby mają szersze zastosowanie, bo oprócz korzystnego dodatku do potraw kuchennych można je podawać zwierzętom. A w Giżycku właściciel młyna Jerzy Wysocki, młynarz z dziada pradziada, wymyślił dla otrąb jeszcze inne zastosowanie.

Dzięki specjalnej technologii robi się z nich jednorazowe talerze! Co ciekawsze bez żadnych dodatków: zawierają one wyłącznie otręby!

Proszę pomyśleć, jaka to rewolucja w gospodarce odpadami - otrębowe talerzyki ulegają całkowitej biodegradacji pod wpływem wilgoci i bakterii po ok. 30 dniach, można je w związku z tym kompostować. W obliczu góry plastikowych odpadów zalegającej nasze wysypiska zastąpienie jej pryzmą kompostu jest chyba interesujące?

Naczynia z otrąb można zlikwidować jeszcze szybciej - zjadając je po prostu na deser lub podając jako dodatek do karmy zwierzęcej.

W ten sposób tworzy się łańcuch przyjazny środowisku:

gleba --> pszenica --> ziarno --> otręby --> naczynia BIOTREM --> gleba.

Co stoi na przeszkodzie by powszechnie stosować tak ekologiczny produkt?

Jak zwykle względy ekonomiczne - przy niskiej świadomości ekologicznej społeczeństwa produkcja nieznacznie droższa niż w przypadku naczyń plastikowych już powoduje wstępny opór potencjalnych odbiorców.

Nieważne koszty utylizacji - nieważne zdrowie - gdy trzeba wydać grosik czy dwa więcej. Dopóki klient sam nie zacznie domagać się tego a nie innego produktu, handlowcy będą oporni na względy ekologiczne. Trzeba więc zacząć od zmiany świadomości - i tu jest zadanie dla ruchu ekologicznego!

Joanna Ozaist

BIOTREM® - EKOLOGICZNA SENSACJA!
NOWOŚĆ NA RYNKU ŚWIATOWYM

dyplom 1

Po latach prób udało się wyprodukować jednorazowe naczynia z otrąb pszennych. Miseczki, talerze, tacki, podstawki, czarki i inne naczynia są w stu procentach naturalne (nic prócz otrąb pszennych), nie zawierają konserwantów ani klejów. Mają brązowy kolor, można je nawet zjeść, a przy jedzeniu obiad pachnie świeżutkim chlebem. Ekologiczne naczynia powstają ze sprasowanych w wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu pszennych otrąb. Po użyciu mogą trafić na kompost, mogą też zostać przerobione na paszę dla zwierząt. Wyrzucone do gleby ulegają rozkładowi stając się naturalnym kompostem. Wymieszane z innymi odpadami na śmieciowym stosie przyspieszają ich rozkład.

dyplom 2

Jednorazowe naczynia z otrąb pszennych zrobiły furorę na targach Expo 2000 w Hanowerze, docenili je też ekolodzy, którzy przyznali im trzy nagrody.

Czas postawić na ekologię. Postawcie Państwo na jednorazowe naczynia z otrąb pszennych. Postawcie je na swym stole!

Posiadają atest PZH . Przeznaczone do dań suchych. W suchych warunkach przechowywanie bezterminowe.

Nagroda Główna Złoty Klon Targi Zielone Płuca Polski XXI w.

Zielone Płuca Polski

Siedziba:

BIOTREM Sp. z o.o.
Ostrowska 58
18-300 Zambrów
tel. 0-86/271-44-56
e-mail: a_kucharski@biotrem.com.pl

Produkcja:

Zakład Produkcyjny i Marketing
Suwalska 27a
11-500 Giżycko
tel./fax: 0-87/428-20-10
www.biotrem.com.pl
e-mail: j_ozaist@biotrem.com.pl mlyngizycko@sitech.pl

Do kupienia m.in. w:

W-wa:

magazyn
Potockich 100, tel. 0-602/315507

Sklepik VEGA, Al. Jana Pawła II 36c

supermarket Carrefour

Kraków:

WODR Jerzmanowice
Elżbieta Piech 0-608/088042

Sklepy ekologiczne:
Zamenhofa 1, Królewska 57, Rusznikarska 14
Krzywa 6
Kremerowska 16

Bielsko:

EKONA
ul.ks.Brzóski 226 tel. 0-33/8160954

Łódź:

Gust-Pol, św. Teresy 100

Gdańsk:

Galux, Kościerska 1

Gryfice:

BJ-PRINT, Bracka, tel. 0-91 3842627

I coraz więcej nowych miejsc.

foto 1

foto "Dzikie życie" - dzięki!

TALERZYKI "MNIAM MNIAM!"

Jednorazowe talerzyki plastikowe, styropianowe, aluminiowe itd. są nie tylko szkodliwe dla środowiska w momencie produkcji i jako odpad. Są także niezdrowe dla naszych organizmów przy kontakcie z żywością.

Natomiast błonnik zawarty w otrębach poprawia perystaltykę jelit, czyli pozytywnie wpływają na trawienie, czyszcząc przewód pokarmowy ze złogów (zanieczyszczeń). Obecnie masowo spożywane przetwory z mąki białej nie zawiera go wcale. Często nawet pieczywo sprzedawane jako "razowe" czy "Graham" nie jest wcale robione z mąki z pełnego przemiału a jedynie barwione, np. karmelem, udaje tradycyjny, "czarny" chleb. Tak więc spożywanie, w rozsądnych ilościach, otrąb (pochodzących ze zboża z upraw z dala od dróg i przemysłu) jest bardzo wskazane. Oczywiście nie każdy ma czas i ochotę na dosypywanie otrąb, zakupionych w ekosklepie, do swych posiłków. Ale już nie musi bo oto mamy uniwersalny produkt firmy Biotrem:

Po spełnieniu swej funkcji jako talerze mogą być pokarmem twoim, twoich zwierząt, zwierząt dzikich buszujących w śmietnikach i na wysypiskach jak i mikroorganizmów powodujących szybką i całkowitą biodegradację, produkując zdrowy kompost.

Idealne na masowe imprezy jak kontrbal jak i do gastronomii typu fast food. Dostępne w sklepach ekologicznych jak i supermarketach.

To co szczególnie ważne, talerzyki Biotrem, w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu prób, nie zawierają jakichkolwiek dodatków, lepiszczy. A więc zdrowe, ekologiczne, nowoczesne.

Pamiętaj! Plastik powstaje z ropy, która tworzyła się miliony lat, a której wydobycie, transport i przerób wiąże się ze znacznymi zanieczyszczeniami środowiska. Powstałe z niej opakowania pozostaną w środowisku jako śmieć jeszcze przez tysiące lat.

Zboże rośnie zaledwie kilka miesięcy, nie wymaga dalekiego transportu, produkcja talerzyków następuję "przy okazji" a już po 3 m-cach wracają one do Matki Ziemi jako kompost!

WYPOWIEDZI Z INTERNETU

ROZKŁADALNE NACZYNIA JEDNORAZOWE?

POLSKA, GIŻYCKO [ODPADY] - W pracującym w Giżycku młynie oprócz mąki i kaszy wytwarzane są również w pełni biodegradowalne, jednorazowe talerze i miski z otrąb pszennych, wytwarzane bez jakichkolwiek domieszek, ekologicznie czyste.

Powstają one z odpadów poprodukcyjnych (nie jest to jednak jedyne zastosowanie otrąb).

Otrębne naczynia, które powstały jako odpowiedź na wciąż rosnącą ilość odpadów plastikowych, pod wpływem wilgoci i bakterii rozkładają się bez śladu. Można je składać na kompost, zakopać w ogrodzie czy... zjeść - nadają się bowiem do konsumpcji, a co więcej oczyszczają jelita.

Marcin "Narciarz" Opolski,
"Wataha" nr#14 www.wataha.cad.pl

Próbkę takich talerzy już posiadamy. Osobiście podgrzewałem nawet (w mikrofali) w takiej misce z otrąb zupę. Udało się. Chcemy przejść na takie talerze jak najszybciej.

Piotr W., restauracja Mata Hari
ul. Nowy Świat 52 Warszawa

foto 2

Na polskim rynku chyba nie ma niczego lepszego, a i za granica chyba też nie, bo licencja na Biotrem jest sprzedawana właśnie teraz do wielu krajów na całym świecie! To chyba jedna z najlepszych istniejących obecnie tego typu technologii.

Piotr Znaniecki

foto 3

Po wykorzystaniu można je zjeść, albo wyrzucić. Nie zaśmiecają środowiska bo podlegają naturalnemu rozpadowi, chyba że wcześniej zje je jakieś żywe. Na dodatek wyglądają dużo lepiej od plastikowych.

Krzysztof Kotynia

foto 4

Wiozłam je już kiedyś z Giżycka na Food Not Bombs - rzeczywiście bardzo smaczne i tanie.

Anka

To Giżycko to konkret, lokalne punki biorą od nich talerze na koncerty non stop, inni też...

Piszpunt

Parę dni temu był ciekawy artykuł w "The Wall Street Journal" nt planów przechodzenia McDonald's na takie opakowania. Odłożyłem go i czeka na obróbkę i umieszczenie tutaj.

Miro, 19.4.2001

całość zebrał Andrzej Żwawa


CZAS NA KWAS

NAPÓJ KWASU CHLEBOWEGO

Przed ponad trzydziestu laty naukowiec Wilhelm Kanne odkrył, że chleb jest czymś więcej jak tylko zwykłym artykułem spożywczym, ponieważ zawiera elementy niezbędne dla zdrowia ludzi.

foto 1

Postanowił wówczas wyprodukować napój chlebowy, którego działanie okazało się nieocenione, a jego korzystny wpływ na organizm człowieka znany jest zarówno w Europie jak i poza jej granicami. Napój chlebowy otrzymywany jest w procesie fermentacji pełnoziarnistego chleba, po zmieszaniu go ze źródlaną wodą, powstaje w wyniku czystej fermentacji kwasu mlekowego, bez dodatku alkoholu. Ze względu na to, że chleb używany do jego produkcji wypiekany jest ze zbóż pochodzących z upraw ekologicznych, charakteryzuje się wysoką jakością. Firma Kanne współpracuje ściśle z naukowcami, pozostaje w stałym kontakcie z ponad 100 lekarzami, z domami wypoczynkowymi oraz szpitalami, zasięgając w ten sposób informacji nt napoju chlebowego. Badania naukowe wykazały, że kombinacja napoju chlebowego ze sprawdzonymi metodami leczniczymi, fitoterapią lub antybiotykami, może wpłynąć znacząco na poprawę zdrowia, również w przypadku nowotworów. Przekazywane informacje wykazują, że napój chlebowy wpływa na dobre samopoczucie oraz stabilizację układu odpornościowego, okazało się, że osoby, które go piją zapadają trzy razy rzadziej na grypę. Napój kwasu chlebowego reguluje korzystnie system trawienny odpowiada za przemianę materii, hamując tym samym rozwój wielu chorób, ponieważ większość chorób ma swe źródło właśnie w złym trawieniu.

W dzisiejszych czasach jedzenie i picie stały się tak ważne jak nigdy przedtem, pomimo to ludzie odżywiają się źle, cierpią przez to na nadwagę, alergię, umierają wskutek chorób krążenia, mają zbyt mało enzymów oraz potrzebnych bakterii. Napój chlebowy zawiera ważne enzymy będące w stanie regenerować i poprawić mikroflorę jelit. Zdrowe jelita są jednocześnie obrazem naszej skóry oraz wpływają decydująco na samopoczucie. Napój kwasu chlebowego zawiera również witaminy, substancje mineralne, oraz żywe bakterie kwasu mlekowego, jest idealny na skórę, jelita i krew. foto 2

Napój kwasu chlebowego powinien stać się stałym elementem naszego codziennego pożywienia.

Jest skuteczny przy dolegliwościach związanych z: cukrzycą, schorzeniem jelit, stwardnieniem tętnic, chorobą Parkinsona, astmą, hemoroidami, osteoporozą, prostatą, klimakterium, nowotworami, grzybicą, stwardnieniem rozsianym, bólami mięśni, reumatoidalnym zapaleniem stawów, migreną.

Cena 12 zł, pić do posiłków: 0,1 l na szklankę wody.

Pamiętaj! Kwas chlebowy to tradycyjny napój Europy Wschodniej (por. Andrzej Delorme, Alternatywa dla coca coli? ZB nr 14(140)/99), orzeźwiający, bogaty w witaminę B. Nie z cysterny na ulicy, nie w plastiku, nie w aluminium ale w szkle!

We Wrocławiu można go kupić na m.in. Hali Targowej, w sklepie Epi oraz w sklepach ze zdrową żywnością.

Masz ochotę zarzucić kwas? Pokaż tą reklamę w sklepie (najlepiej w ekologicznym ale w innym też można przekonać sprzedawcę) czy w restauracji (nie koniecznie wegetariańskiej) i namów by zamówili. Następnie pokaż tę reklamę znajomym i powiedz, gdzie można kwas nabyć. Proste?

Producent:

Kanne Brottrunk GmbH & Co. KG
59-379 Selm-Bork
Niemcy

Dystrybucja:

Don Vito
Rynek 23
56-400 Oleśnica
tel. 0-71/3144816, 0-601/74-33-51
dvjacek@euronet.net.pl


Obywatel

Dezerter
w w w . s e r w e r y . p l


DOSTAWCA USŁUG INTERNETOWYCH



Serwery wirtualne
*
Hosting wirtualny
*
Samodzielna administracja przez WWW
*
Konta pocztowe
*
Strony www
*
Bazy danych
*
Ceny od 17 PLN/m-c

Łatwość obsługi, czytelny interfejs graficzny oraz możliwość zarządzania serwerem z poziomu stron WWW to niezaprzeczalne zalety programu NetAdmin, który został przez nas stworzony specjalnie z myślą o Klientach nie mających żadnej praktyki w administracji serwerami. NetAdmin

Dzięki programowi NetAdmin każdy (nawet ktoś, kto pierwszy raz zetknie się z komputerami i Internetem) może w bardzo prosty sposób zarządzać swoim serwerem.

NetArt
ul. Lubicz 25/557
31-503 Kraków
tel. 0-12/619 78 46
e-mail: biuro@serwery.pl
http://www.serwery.pl


[ English version of adverts ]


REKLAMA - ZB nr 3(161)/2001, maj 2001
Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]