ZB 8(166), październik 2001
ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb]
Różne
 

Wakacyjny uniwersytet ekologiczny
pod prawdziwkiem

Przez wiele lat jeździłem w okolice Krzyża Wielkopolskiego, do Puszczy Noteckiej, zbierać grzyby. Badania fizyków wykazały, że szczęśliwym zbiegiem okoliczności chmury z Czarnobyla ominęły tamte rejony.

rys. Jarosław Gach

Nieodżałowany Andrzej Suryn - poeta znakomity, którego wiersze były publikowane na łamach ZB - mieszkał w Krzyżu Wielkopolskim. Opowiadał mi o kretyńskim projekcie zbudowania elektrowni atomowej (!!!) w Puszczy Noteckiej - mam nadzieję, że ten szczyt głupoty nie zostanie nigdy zrealizowany. Krzyż jest od lat świętym miastem polskich grzybiarzy. W lasach taka obfitość grzybów, iż w ciągu kilkunastu lat tylko raz lub dwa zdarzyły się sezony bez grzybów.

Do wielkich amatorów grzybów należał słynny fraszkopisarz Jan Izydor Sztaudynger, spośród współczesnych z sympatią dla grzybów deklarował się sam Stanisław Lem. Ze swej młodości pamiętam rywalizację, jaka istniała między moimi zakopiańskimi przyjaciółmi - kto zostanie grzybowym przewodnikiem Stanisława Lema - rozmowy podczas zbierania grzybów były legendą.

Przed II wojną w Wiśle koło Cieszyna i w Ustce nad morzem - istniał - m. in. z inicjatywy Witkacego - Uniwersytet Wakacyjny, który przyciągał słynne nazwiska wielkich ludzi, chętnie przyjmujących zaproszenia na wykłady.

Ale pamięć cudnego miejsca - jakim jest małe miasteczko - Krzyż Wielkopolski podsuwa mi pomysły sto razy lepsze, które byłyby - tak sądzę - ciekawe dla Krzyża. Oto w Krzyżu istnieje - nad jeziorem - ośrodek wczasowy, który władze miasta chcą wydzierżawić. Idealny na wakacyjny uniwersytet, na który można byłoby zapraszać biologów, botaników, leśników, ekologów, obrońców przyrody - na wspólne debaty i rozmowy.

Mimo spotkania w Asyżu przedstawicieli pięciu największych religii - poświęconego ekologii - jest to wciąż ciekawy problem teologiczno-filozoficzny - do rozwiązania. Synteza myśli chrześcijańskiej i myśli ekologicznej (vide "Dzikie Życie" i dominikanka, siostra Miriam MacGillis) jest wciąż wdzięcznym polem do poszukiwań, dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń.

W wydanym przez Katolicką Agencję Informacyjną Leksykonie zakonów w Polsce są adresy 59 wspólnot męskich, 129 wspólnot zakonnych żeńskich oraz ok. 1000 placówek charytatywnych prowadzonych przez te wspólnoty - jak schroniska dla bezdomnych, sierocińce, domy opieki , itd.

A gdyby w Krzyżu Wielkopolskim powstał wakacyjny uniwersytet ekologiczno-teologiczno-filozoficzny? Zbieranie grzybów dla kuchni klasztornych (jakie mizerne budżety mają np. sierocińce!) - byłoby znakomitą okazją do rozmów, w wyniku których może powstałaby właśnie synteza myśli ekologicznej i chrześcijańskiej? Na gościnne wykłady można byłoby zapraszać znanych biologów, ekologów, teologów, filozofów - wielu z nich to również amatorzy grzybów!

Znajomy benedyktyn uwielbia zbierać grzyby; spacery z nim po lesie były jedną z cudniejszych okazji do znakomitych rozmów filozoficzno-teologicznych.

Całą propozycję dedykuję Czytelnikom ZB - z nadzieją, że może wśród nich komuś spodobałby się taki pomysł na życie w lesie, z dala od zgiełku, w małym, pięknym miasteczku.

Wszystkie elementy łamigłówki już istnieją - wystarczy je połączyć w całość, by nabrały rumieńców, by zaistniało coś bardzo pożytecznego i potrzebnego. I ciekawego! Ku radości św. Franciszka i ekologów!

Przedsięwzięcie mogłoby mieć podstawy ekonomiczne - za swój pobyt każdy by płacił po cenie kosztów własnych, wyjeżdżałby z workiem grzybów. A rozmowy o przyrodzie i człowieku starczyłyby na wiele ciekawych książek.

Gdyby ktoś chciał jechać na rekonesans - polecam tani Dom Wędkarza! Ryb nie ma, została tylko nazwa i tanie noclegi. Plus suszarnia do grzybów.

Paweł Zawadzki

Program wycieczek
Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
jesień - zima 2001/2002

27 października, sobota, Stawy w Spytkowicach, godz. 715, Stacja PKP - Borek Fałęcki, Piotr Filimowski, (odjazd 729 - przyjazd 825);

10 listopada, sobota, pola i zagajniki w Witkowicach, godz. 900, przystanek autobusowy Market BILLA, Jacek Tyblewski;

24 listopada, sobota, Podbory Skawińskie, godz. 715, Stacja PKP - Borek Fałęcki, (odjazd 729 - przyjazd 752), Piotr Filimowski;

9 grudnia, niedziela, Puszcza Dulowska, godz. 815, Dworzec PKP, wejście na perony, (odjazd 845 - przyjazd 924) Małgorzata Strzałka;

13 stycznia, niedziela, Puszcza Niepołomicka, godz. 700, Dworzec PKP, wejście na perony, (odjazd 725 - przyjazd 758), Małgorzata Strzałka;

27 stycznia, niedziela, miejski odcinek Wisły, godz. 900, Most Dębnicki, od strony "Jubilatu", Kazimierz Walasz;

23 lutego, sobota, Ojcowski Park Narodowy, godz. 700, Dworzec PKS, wejście główne, (odjazd 720 - przyjazd 900), Bogdan Bartosz.

Adres:

Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, skr. 110, 31-104 Kraków 45
http://www.mto.most.org.pl, tybel@kr.onet.pl
Dyżury wt. 1700 - 1900 pod adresem:
Sławkowska 12 III p., Kraków, tel./fax 0-12/422-22-64 w. 17
logo MTO 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]