ZB 2(182), kwiecień 2003
ISSN 12312126, [zb.eco.pl/zb]
Prezentacje
 

WSPÓLNOTA FUNDACJI FINDHORN MA 40 LAT!

17.11.2002 Wspólnota Fundacji Findhorn ze Szkocji obchodziła 40-lecie pracy i służby duchowej. Z ziarnka w postaci grupki 6 osób mieszkających w małej przyczepie kempingowej, rzuconego przez wiatr na piaszczystą i nieurodzajną ziemię Findhorn, wyrósł znany na całym œwiecie oœrodek holistyczny i ekowioska, w której na stałe mieszka około 500 osób, a sieć powiązań, przyjaciół i zwolenników obejmuje cały œwiat.

Od 1962 r. w programach edukacji duchowej, warsztatach i międzynarodowych konferencjach Wspólnoty uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób. Dla niezliczonej liczby ludzi na całym świecie nazwa Findhorn kojarzy się z prawdziwą przemianą duchową oraz jednością z naturą i uczestniczeniem w procesie stworzenia.

Wspólnotę założyli Peter i Eileen Caddy oraz Dorothy Maclean w oparciu o następujące wartości:

  • podążanie za wewnętrznym Duchem Bożym, życie w pełnej wierze,
  • współtworzenie i współdziałanie z duchami roślin ("deva") oraz królestwem aniołów i żywiołów,
  • służba planecie.

Dorothy Maclean, lata które upłynęły od momentu założenia Wspólnoty, określa jako cudowne. "Nie mieliśmy pojęcia, że zaczynamy coś tworzyć. Wiedzieliśmy jedynie, że staramy się spełniać życzenia Boga, nie spodziewaliśmy się, że wspólnota licząca kilkaset stałych mieszkańców i tysiące odwiedzających rozwinie się w coś tak cudownego i niesamowitego. Po 40 latach miłość, która zakiełkowała przy naszej pomocy w Findhorn, nadal czyni cuda. Możemy tylko być wdzięczni i zadziwieni."

Od 1962 r. Wspólnota wywiera stały i znaczący wpływ na światowy ruch holistyczny. Nasza pionierska praca w królestwach przyrody we wczesnych latach zaowocowała wspaniałymi ogrodami cudownie wyrosłymi na piaszczystej ziemi, które rozsławiły Wspólnotę na cały świat i zostały opisane w książkach The Magic of Findhorn (Magia Findhorn) i The Findhorn Garden (Ogród Findhorn). Poprzez książki Eileen Caddy (od God Spoke to Me - Bóg przemówił do mnie (1967) aż do bestsellerowej Opening Doors Within - Otworzyć wewnętrzne drzwi) duchowe nauki i wskazówki od 35 lat docierają do wielu miejsc na całym świecie. W latach 1970. funkcję naszego przewodnika edukacyjnego pełnił pisarz-wizjoner David Sprangler, który jest obecnie jednym z najbardziej cenionych i wpływowych autorów holistycznych w USA. Nasze Experience Weeks (Tygodnie doświadczania), zainaugurowane w 1974 r., stanowią wprowadzenie do zasad duchowych Wspólnoty i ich zastosowania w życiu codziennym. U wielu osób przyczyniły się do głębokiej przemiany duchowej. W Experience Weeks do tej pory wzięło udział 30 tysięcy osób.

Pod koniec lat 1970. Joy Drake i Kathy Tyler zapoczątkowały w Findhorn tak zwaną Game of Transformation (Grę w transformację) z Angel Cards (Kartami anielskimi), których nakład sięga miliona. W latach 1980. przy naszej pomocy cały holistyczny świat poznał tzw. Sacred Dance (Święty taniec), który do Findhorn przywiózł Bernard Wosien w 1976 r. Od późnych lat 1980. staramy się poznawać i rozwijać nowe sposoby godzenia życia duchowego z potrzebami i wymaganiami ciągle rosnącej wspólnoty ekologicznej. Działania te dają nam poczucie że, podobnie jak inne ośrodki holistyczne, dzięki naszej pracy rozwiązujemy kwestie sumienia i trwania w sile, które dopiero w przyszłości staną się problemami ogólnoświatowymi.

Wśród inicjatyw w służbie planecie podejmowanych przez indywidualnych członków Wspólnoty można wymienić: szkocki projekt zalesiania Kaledonii Trees for Life (Drzewa dla życia), The Nepal Trust i Ecologia (organizacja zapewniająca dach nad głową sierotom z Rosji). Do najnowszych przedsięwzięć należy Findhorn Foundation Consultancy Service (Ciało Doradcze Fundacji Findhorn, rok założenia 1998), który oferuje opracowane w Findhorn narzędzia i koncepcje tworzenia wspólnot i integracji duchowej firmom i korporacjom. Ekowioska Findhorn ze swoimi 40 domami ekologicznymi jest największym takim projektem w Wielkiej Brytanii i stanowi naturalną kontynuację naszej pracy z przyrodą. W latach 1990. został wydany nasz techniczny poradnik budownictwa ekologicznego Simply Build Green. Jesteśmy również członkami-założycielami Światowej Sieci Ekowiosek (Global Ecovillage Network).

Obecnie Wspólnota Fundacji Findhorn stanowi złożoną organizację: jest to międzynarodowy ośrodek edukacji duchowej, planetary village (globalna wioska) z różnorodnymi funkcjami i grupami zainteresowania oraz powiązanymi przedsięwzięciami i własnym ośrodkiem leczenia holistycznego. Duch Findhorn nadal przyciąga tysiące gości i pielgrzymów. W 2002 r. czytelnicy wiodącego czasopisma holistycznego Wielkiej Brytanii "Kindred Spirit" wybrali naszą Fundację najlepszym warsztatem/ośrodkiem medytacji i kontemplacji w Europie.

84-letnia obecnie Eileen Caddy, która ciągle mieszka we Wspólnocie, mówi o swojej nieustannej pomyślności w służbie Bogu i dobroczynnym oddziaływaniu: "Gdy razem z Peterem i Dorothy ustawiliśmy nasza przyczepę w miejscu, w którym stoi do dziś, nie wyobrażałam sobie, że doczekamy 40. urodzin! Bywało ciężko, ale dzięki modlitwie, medytacji i wierze przetrwaliśmy. Nie mam cienia wątpliwości, że wszystko toczy się w najlepszym kierunku, że rzeczywiście Findhorn jest Wspólnotą Boską i zawsze w modlitwach dziękuję Bogu za tę cudowną iskrę i obietnicę."

***

Najnowszą broszurę zawierającą informacje o programach i warsztatach organizowanych przez Fundację Findhorn można zamówić pod adresem: Bookings, Findhorn Foundation, The Park, Forres IV36 3TZ, Moray, Szkocja, Wielka Brytania. Można ją również otrzymać w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej www.findhorn.org.

W celu zapoznania się z oryginalną wersją tego artykułu oraz aktualnymi i archiwalnymi zdjęciami Wspólnoty prosimy odwiedzić sekcję naszej strony www.findhorn.org/presspage.

Dalsze informacje:

Michael Hawkins,
tel. +44 1309 691620,
email: michael@findhorn.org
Richard Coates, tel. +44 1309 691605, email: pr@findhorn.org

tłum. Marta Domagala

Community Center w Findhorn Foundation

kamienny budynek w Nature Sanctuary w Findhorn Foundation

fot. Andrzej Żwawa, obróbka Feliks Chodkiewicz

Trochę faktów o Wspólnocie Fundacji Findhorn

Wspólnota Fundacji Findhorn znajduje się w hrabstwie Moray w północno-wschodniej Szkocji, przy tradycyjnej wiosce Findhorn, niedaleko lotnisk Inverness i Aberdeen.

  • Wierzymy, że ludzkość uczestniczy w ewolucji i przeobrażaniu świadomości, staramy się szukać nowych dróg życia przesyconych wartościami duchowymi.
  • Jesteśmy afiliowani przy Departamencie Informacji Publicznej ONZ jako organizacja pozarządowa.
  • Ok. 500 osób ze wszystkich stron świata mieszka na stałe we Wspólnocie lub jest z nią blisko związanych. Jedynym kontynentem, który nie ma swoich przedstawicieli, jest Antarktyda!
  • Spośród trojga założycieli we Wspólnocie nadal na stałe mieszka jedynie Eileen Caddy. Jej mąż Peter opuścił Findhorn w późnych latach 1970 a w 1994 r. zginął w wypadku samochodowym. Dorothy Maclean mieszka w Ameryce Północnej i podróżuje po całym świecie organizując warsztaty na tematy holistyczne, dotyczące królestw przyrody i wewnętrznego Boga. Jest częstym i lubianym gościem w Findhorn.
  • Edukacyjnym i organizacyjnym sercem Wspólnoty jest Fundacja Findhorn o bardzo złożonej i wielowarstwowej strukturze z Radą Zarządu. Fundacja została zarejestrowana jako szkocka organizacja charytatywna w 1972 r.
  • Kluczową rolę w integrowaniu różnorodnych przedsięwzięć i gałęzi działalności Fundacji i związanych z nią osób pełni The New Findhorn Association (Nowe Stowarzyszenie Findhorn) z corocznie wybieraną radą.
  • W ramach Fundacji i Wspólnoty ważne decyzje podejmowane są w oparciu o takie wartości, jak: harmonia, wewnętrzna mądrość duchowa, budowanie zgody, dzielenie się uwagami, dyskusja i medytacja.
  • Każdego roku Wspólnotę odwiedza 4500 gości i uczestników warsztatów.
  • Wiele miejscowych kursów i zajęć odbywa się w Cluny Hill College znajdującym się w sąsiednim miasteczku Forres, w przeszłości hotelu prowadzonym przez założycieli Wspólnoty, który stał się własnością Fundacji w 1975 r.
  • Każdego roku organizujemy dwie duże konferencje - na Wielkanoc oraz w październiku. Przykładowe tytuły: Angels at Findhorn (Anioły w Findhorn), 3rd World Wilderness Congress (III światowy kongres dzikiej przyrody), The Western Mysteries (Tajemnice Zachodu), Restore the Earth (Przywrócić Ziemię), The Celtic Awakening (Celtyckie przebudzenie).
  • Universal Hall to sala widowiskowo-teatralna na planie pięciokąta, zbudowana siłami Wspólnoty i ochotniczą pracą w latach 1974-84. Przepiękny witrażowy front zaprojektował znany artysta i projektant z Kalifornii, James Hubbell.
  • Fundacja jest związana z Moray Steiner School, założoną przez członków Wspólnoty w latach 1980.
  • Do Wspólnoty należy dom medytacji i kontemplacji na świętej szkockiej wyspie Iona, istnieje również siostrzana wspólnota na wyspie Erraid.
  • W 1989 r. na terenie Wspólnoty powstała pierwsza turbina wiatrowa, w ciągu następnych 5 lat planujemy pokrywać 100% naszych potrzeb energetycznych za pomocą odnawialnych źródeł energii.
  • Do innych ekologicznych projektów realizowanych we Wspólnocie należą: słoneczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków The Living Machine (Żywa maszyna http://www.ltluk.com), nasze słynne domy z drewna z beczek po whisky, dachy torfowe, baterie słoneczne, "oddychające" mury oraz - nowość - domy z bali słomianych.
  • W 1998 r. powstał Findhorn Foundation Consultancy Service (Ciało Doradcze Fundacji Findhorn), który oferuje opracowane w Findhorn narzędzia i koncepcje tworzenia wspólnot i integracji duchowej firmom i korporacjom.
  • W maju 2002 do użytku we Wspólnocie weszła nasza nowa waluta - Eko, która jest równoważna z funtem szterlingiem i wymienialna na terenie Wspólnoty.
  • W 2001 r. powstał Findhorn Foundation College, którego celem jest poszerzanie programów edukacji duchowej oraz zapewnianie pełnego uznania jego dyplomów przez władze oświatowe (we współpracy z Pacific Lutheran University w Waszyngtonie).
  • Od czasu ukazania się książki Eileen Caddy God Spoke To Me (1967, Bóg przemówił do mnie) Wydawnictwo Findhorn Press opublikowało ponad 100 książek, m.in. bestsellerową Opening Doors Within (Otworzyć wewnętrzne drzwi) również autorstwa Eileen. Autobiografia Eileen Flight into Freedom and Beyond została wznowiona w listopadzie 2002.
  • Obecnie najpopularniejszymi autorami Wydawnictwa Findhorn Press są James Twyman i Diana Cooper.
  • Do "wychowanków" Wspólnoty należą m.in.: literaci Paul Hawken, Sabrina Dearborn i Margaret Elphinstone, Gordon Davidson i Corinne McLaughlin (założyciele Center for Visionary Leadership w Waszyngtonie, D.C), artyści celtyccy Aidan Meehan i Marianna Lines, fotografik Kathleen Thormod Carr, aktywiści Milenko Matanovic i Vance Martin, założyciel New York Open Center Ralph White, założyciel Trees For Life i laureat nagrody Schumachera Alan Watson Featherstone oraz założyciel i lider zespołu The Waterboys, Mike Scott.
  • Ponad 100 naszych serdecznych przyjaciół, osób działających w sferach blisko związanych z obszarem zainteresowań Wspólnoty, zostało nagrodzonych za swą pracę honorowym członkostwem Fundacji. Należą do nich m.in.: Caroline Myss, Patch Adams, Barbara Marx Hubbard, Jonathan Porritt, Wielebny James Park Morton, Joanna Macy, William Irwin Thompson, William Bloom oraz Ken Carey.

tłum. Marta Domagala

por.:

HOTEL DLA ZWIERZąT "DALMAT"

Zapewne wielu z nas ma psy, koty, gryzonie i inne zwierzątka domowe, i niejeden z nas ma niemały dylemat; co zrobić z pupilem, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas; szczególnie w okresie wakacji, gdy nasi znajomi również wybywają na urlopy.

Jak powszechnie wiadomo, dla ludzi bez wyobraźni nie jest to problem, ale ludzie myślący na pewno nie pozwolą sobie, by ich inwentarz żywy cierpiał z powodu złych warunków bytowych lub samotności, podczas gdy oni sami spędzają wakacje w pięknych zakątkach naszego globu. Dlatego też istnieje potrzeba istnienia azyli dla zwierząt udomowionych, którym należy się coś od życia, podczas gdy ich właściciele odpoczywają po roku ciężkiej pracy.

W związku z tym chciałabym opowiedzieć o niezwykle przyjaznym hotelu DALMAT, który świadczy usługi hotelowe dla wszystkich zwierząt domowych, z wyjątkiem zwierząt hobbystów, i zwierząt egzotycznych, np. węży.

Hotel ten spełnia warunki niejednego dobrego hotelu dla ludzi, gdyż np. psy lub koty mają osobne boksy, w przypadku kotów klatki są szczególnie urządzone, posiadają min. gałąź, po której zwierzęta mogą urządzać wspinaczki, dzięki czemu nie nudzą się i ostrzą sobie pazury. W przypadku młodych szczeniąt mają one możliwość zabawy na specjalnie wydzielonym terenie. Oczywiście jeżeli pieski nie tolerują się, mogą biegać osobno, z możliwością wybiegu cztery razy dziennie. Na życzenie właścicieli ulubieńców, zwierzęta mogą być pielęgnowane, czesane lub zabawiane w dowolny sposób.

Właściciele założonego w 1993 r. hotelu prowadzili od 1970 r., długoletnią hodowlę psów rasowych, tj. dalmatyńczyków, a także chartów polskich, irlandzkich wilczarzy, foksterierów i ogarów polskich. Jako pierwsi w Wielkopolsce posiadali hodowlę dalmatyńczyków, stąd też sympatyczna nazwa DALMAT.

Fakt, iż właściciele odchowali setki szczeniąt, które potem zbierały złote medale na wystawach, jest chyba najlepszym dowodem na profesjonalną opiekę sprawowaną nad psami.

Kontynuując prezentację hotelu DALMAT, warto powiedzieć, iż pozostawione w nim zwierzęta znajdują się pod stałą opieką weterynaryjną. Przy przyjęciu zwierzęcia obowiązują: aktualne świadectwa szczepień przeciw wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym oraz zabezpieczenie przeciwpchelne, kocyk lub inne posłanie (nie prane przed przyjazdem tj. przesiąknięte zapachem domu) oraz niemetalowa obroża. Suczki na czas pobytu powinny być zabezpieczone przed pokryciem.

Atmosfera hotelu jest zupełnie domowa, zwierzęta mają dużo swobody, otoczone są opieką, a pobyt w takim hotelu z pewnością dostarcza im miłych wrażeń. Wyjeżdżasz na urlop lub służbowo - pozwól swojemu przyjacielowi także odpocząć!

Sprawa z pozoru wydaje się błaha, można przecież chomika podrzucić sąsiadce, kota znajomemu, a psa dzieciakom "od Kowalskich". Jednakże czy mamy pewność, że nasz przyjaciel, np. pies, będzie czuł się pod nową opieką dobrze i bezpiecznie? Czy warunki, które zaoferuje mu tymczasowy opiekun, będą należyte?

Z pewnością wielu z nas korzysta z takich usług, jednakże nie wszyscy, a szczególnie nie Ci, którzy mają ograniczoną wyobraźnię, bądź zamkniętą na losy pozostawionego samotnie zwierzęcia. Ubiegłego lata pomagałam w schronisku i śmiało mogę stwierdzić, że obraz psów, przywiązanych do drzew w lesie, to doprawdy widok nierzadki. Często zwierzę jest wygłodzone, nie można go doprowadzić do zdrowia, choć i tak ma szczęście, że nie skonał w lesie i nie został zjedzony przez dzikie zwierzęta bądź, nie mogąc nawet usiąść, zawisł na sznurku. Kto wie, czy ten właśnie przykład, który opisuję nie jest bezpieczniejszy dla ludzi niż ten, który zaraz przytoczę. Otóż jak wiadomo, pies porzucony na pastwę losu, ale nie przywiązany np. do drzewa w lesie, może stanowić nie lada zagrożenie dla naszych psów, włóczących się po osiedlach czy parkach, ale i dla nas samych. Dlatego moim zdaniem właściciel psa powinien mieć specjalne zezwolenie na jego posiadanie, które mogłoby być wydawane przez jakąś instytucję albo jakiś organ, który po prostu zająłby się takimi sprawami. Przecież obrazy, na które można się nieraz napatrzeć, np. pracując w schronisku, świadczą o tym, że nie każdy człowiek powinien mieć zwierzę! Bo kim jest człowiek, który dręczy zwierzęta?

Jednakże nie mam na celu przytaczać zbyt wielu przykładów i pokazywać, jak bezduszni są ludzie, którzy w sposób okrutny postępują ze zwierzętami, ale zachęcić do poznania wspomnianego przeze mnie hotelu dla zwierząt DALMAT. Bo dlaczego nasz przyjaciel nie miałby się poczuć wyróżniony, kiedy i my wyjeżdżamy na wypoczynek? Warto się nad tym zastanowić, bo przecież skoro mieszka z nami cały czas, znosi nasze humory i generalnie jest pełnoprawnym członkiem naszej rodziny, jemu również należy się coś miłego od życia, coś, co dostarczyłoby mu nowych wrażeń.

Mam nadzieję, że hotele dla zwierząt staną się bardziej popularne w przyszłości, a schroniska nie będą pękały w szwach od porzuconych psów, kotów, papug i innych, tylko dlatego, że właściciele wraz z rodzinami wyjechali wypocząć.

Weronika Neumann

foto: Bogdan Nowakowski
DALMAT
Gierłatowo 8a
62-330 Nekla
tel. 0-61/4386 931
tel./fax 0-61/4386 932
kom. 0-605/586-020
e-mail: dalmat@pro.onet.pl
http://www.dalmat.prv.pl



EKOLOGICZNA GRUPA INTERWENCYJNA

Założenia i realizacja projektu pomocy
dla mieszkańców

Projekt Ekologicznej Grupy Interwencyjnej realizowany jest przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie od stycznia 2003 r.

Zasadniczym celem Grupy jest udzielanie pomocy i wspieranie działań mieszkańców Krakowa i okolic w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska.

EGI została stworzona, aby pomóc mieszkańcom Krakowa i okolic w skutecznym przeciwdziałaniu niszczenia otaczającej nas przyrody.

Nasze działania kierujemy do każdej osoby bądź instytucji niezadowolonej ze stanu otaczającego środowiska, pragnących podjąć akcję na rzecz jego ochrony. Nasza praca opiera się na ścisłej współpracy międzysektorowej: ekologicznych organizacji pozarządowych, szczebla rządowego i społeczności lokalnych.

W ramach projektu prowadzimy kilka działań:

  • oferujemy pomoc w redagowaniu pism (skarg, petycji, odwołań, wniosków itp.) kierowanych do organów administracji publicznej i sądów,
  • udzielamy porad prawnych w zakresie procedur i sposobów działania w celu zapobieżenia niszczeniu środowiska lub informacji, do kogo należy się zwrócić lub skierować pismo z prośba o pomoc lub wyjaśnienie sprawy,
  • pomagamy w nagłośnieniu problemu w mediach oraz informujemy na bieżąco opinię publiczną o efektach prowadzonych działań,
  • staramy się stworzyć grupy wsparcia dla danego konfliktu (organizacji ekologicznych, naukowców, działaczy społecznych),
  • w razie potrzeby prowadzimy interwencje terenowe, w celu doprowadzenia do likwidacji źródła zagrożenia lub naprawienia powstałej szkody.

Za żadne z wymienionych sposób pomocy z naszej strony mieszkańcy nie ponoszą kosztów.

Informacja i sprawozdania o podjętych przez nas interwencjach jak też sposoby rozwiązywania zaistniałych problemów ekologicznych zamieszczane są na stronie internetowej projektu pod adresem www.egi.eco.pl.

Na stronie znajdują się również porady prawne, ustawodawstwo związane z ochroną środowiska, zamieszczony został spis użytecznych adresów instytucji, organizacji oraz urzędów związanych z działalnością przyrodniczą Krakowa i okolic.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i okolic. Od początku trwania projektu udzieliliśmy około 80 porad, w części z nich sami interweniowaliśmy na miejscu zdarzenia. Pomimo krakowskiego charakteru naszego przedsięwzięcia zgłaszają się do nas osoby także z innych zakątków Polski. Telefonicznie oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej udzieliliśmy porad w kilkunastu sprawach dotyczących problemów ekologicznych m.in. w okolicach Warszawy, Ostrołęki, Lublina i Kielc.

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia projektu wiemy, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na działalność tego typu. Jest wiele osób, którym bardzo zależy na dobru otaczającej nas przyrody, lecz same czują się bezradne w podjęciu działania, a niewielka pomoc istotnie mobilizuje je do działania.

Małgorzata Małochleb

Kontakt z krakowską Ekologiczną Grupą Interwencyjną odbywa się różnymi drogami. Zgłaszać się można do nas osobiście, od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 16 prowadzimy dyżury w biurze Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych przy ul. Czystej 17/4 w Krakowie.

tel. 0-12/631-57-31,
fax 0-12/631-57-30 wew. 104
Internet: www.egi.eco.pl,
e-mail: www.egi.eco.pl

Osoby pracujące w projekcie:


Anna Mendel - koordynator projektu
Ewelina Łącka - prawnik projektu
Małgorzata Małochleb

Projekt finansowany przez UE. Poglądy w nim wyrażone należą do FWIE i nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska UE.



 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]