< <  |  STRONA GŁÓWNA  |  SPIS TREŚCI  |  > >

Wojownicy tęczy. Historia Greenpeace'u


PO KATASTROFIE

27 lutego 1986

Działaczka Greenpeace'u przypina się kajdankami do statku wielorybniczego "Shouan Maru". Jeden z marynarzy grozi jej nożem. Do tragedii na szczęście nie dochodzi.


31 marca 1986

3500 balonów wypuszczonych z pokładu statku Greenpeace'u "Sirius" opada na wybrzeże Anglii w pobliżu Sellafield, jednego z największych na świecie zakładów przerobu odpadów radioaktywnych. Każdy z balonów ma wymalowany znak radioaktywności. Mają one symbolizować ucieczkę radioaktywnych gazów z zakładów w Sellafield. 4 kwietnia członkowie Greenpeace'u wraz z lokalnymi działaczami rozpinają transparenty i malują antynuklearne hasła na dwóch statkach używanych do transportu odpadów radioaktywnych.

Tego samego dnia Greenpeace blokuje metalową tarczą wypływ ścieków z fabryki Monsanto. Ścieki są wypuszczane przez firmę bezpośrednio do sanktuarium ptactwa wodnego.

Tymczasem w Newadzie w Stanach Zjednoczonych 14 członków Greenpeace'u ukrywając się przez 2 dni na poligonie nuklearnym opóźnia tym samym zapowiadane testy z bronią atomową.


15 maja 1986

Greenpeace Szwecja rozpoczyna długoterminową kampanię walki z zanieczyszczeniami spowodowanymi przez przemysł papierniczy. Przed bramą zakładów Vaeroe Bruk ląduje 500 kilogramów chorych ryb złapanych w pobliżu rur odprowadzających ścieki z tej fabryki. Miejscowi rybacy przyłączają się do protestu.


30 maja 1986

11 członków Greenpeace'u na pokładzie statku "Moby Dick" wyrusza na spotkanie z norweskimi wielorybnikami. Po przerwaniu połowów na wieloryby przez ponad 8 godzin, statek zostaje zatrzymany w norweskim porcie Vardo. Po zwolnieniu osiem dni później, "Moby Dick" znowu wyrusza w ślad za wielorybnikami. Następne zatrzymanie następuje 24 lipca. Stany Zjednoczone grożą jednak Norwegii sankcjami gospodarczymi i ostatecznie rząd norweski zapowiada wstrzymanie połowów wielorybów po roku 1987, z zachowaniem jednak prawa do połowów w celach "naukowych".


Skan s. 58

Zaprzestańcie krwawych połowów wielorybów w celach "naukowych".

Czerwiec 1986

Ponad 12 członków szwajcarskiego Greenpeace'u przyczepia się łańcuchami do drzew w kurorcie Crans Montana, miejscu, gdzie mają się odbyć Narciarskie Mistrzostwa Świata '87. Celem protestu jest zapobieżenie wycięciu 50 000 metrów kwadratowych lasu. Wycięcie lasu ma na celu stworzenie nowych tras zjazdowych.


13 sierpnia 1986

Dwóch wspinaczy Greenpeace'u wdziera się na 61 metrowy komin zakładów należących do Stauffer Chemical Company w stanie Indiana. Akcja ma zwrócić uwagę na kontrowersyjne plany budowy przez firmę spalarni odpadów niebezpiecznych. Władze lokalne ostatecznie nie wydają pozwolenia na jego budowę.


2 października 1986

Na monumentalnym budynku Opery w Sydney w Australia zawisa transparent Greenpeace'u z żądaniem zaprzestania prób nuklearnych na Pacyfiku.


13 listopada 1986

Po 6 miesięcznej kampanii Greenpeace'u 8 największych producentów obuwia sportowego - m.in. Nike, Adidas i Puma zaprzestają sprzedaży butów zrobionych ze skóry kangurów.


16 grudnia 1986

Zwisając z mostu nad Renem obok Leverkusen działacze Greenpeace'u tworzą "żywą zasłonę" aby zablokować statki dostarczające zaopatrzenie do zakładów chemicznych w tym mieście. Na moście zostaje rozpięty transparent - "Zatrzymajmy trucicieli - woda jest życiem!"


Skan s. 59



Wojownicy tęczy. Historia Greenpeace'u
< <  |  POCZĄTEK STRONY  |  > >